Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Karasal Yayın Frekans ve Kanal Sorgulama Nasıl Yapılır?Kanallar hakkında daha detaylı bilgi

Televizyonlarınıza bağlı olan normal anten veya uydularınızdaki kanalları ve frekansları e-devlet altyapısı size internet sitesi üzerinden rtük frekans listesi ve rtük kanal sorgulama sistemi aracılığıyla erişim sağladığınız kanallar hakkında verici, internet adresi, frekansı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor.

Verici türü ve kapsama alanı

E-devlet sitesinden Radyo ve Televizyon Üst Kurulu sekmesinden, bulunduğunuz şehirdeki veya başka bir şehirdeki karasal yayın frekans ve kanal sorgulama işleminizi, karasal yayın ve kanal sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Sayfada, yani rtük kanal sorgulama ekranında, ilk olarak sizden sorgulama kriterleri olan verici türünü yani izlediğiniz kanalın televizyon mu yoksa radyo kanalımı olduğunu ister. Verici türünü seçtikten sonra kanalın yayın lisansını yani hangi bölgede yayın yaptığını, yani kapsama alanını seçeceğiniz Ulusal, Bölgesel, Yerel televizyon mu radyo mu olduğunu işaretlemelisiniz.

Rtük kanal sorgulama
Rtük kanal sorgulama

Her ildeki bilgilere ulaşma

Diğer adımda ise, bu kanalı il olarak nereden izlediğinizi seçmelisiniz. Sonraki adım olan ilçe seçimi opsiyonlu olup ister seçip tam adresi öğrenebilirsiniz, isterseniz şehrinizde ki diğer vericilerinde adresine erişebilirsiniz. Bu işlemlerin sonucunda sorgulama sayfası açılıp, izlediğiniz televizyon veya dinlediğiniz radyo kanal yayıncılarının tam ünvanına, kanal adına, yayın yaptığı frekans bandına, karasal yayın listesindeki sırasına, ilçesine ve internet sitesi adres bilgilerine rtük yayın sorgulama adı altında rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kanallar hakkında geri dönüş sağlar

E-devlet hizmeti olan, rtük yayın sorgulama ile izleyip veya dinlediğiniz programlara bağlı olarak istek, şikayet ve beğeni adı altında geri dönüşleriniz daha sağlıklı bir şekilde ulaştırmanızı sağlar. Bu geri dönüşlerde ilgili kanalların yöneticileri sayesinde değerlendirilir ve size daha iyi bir hizmet sağlamak adına karasal yayınlarını sürdürmeye devam ederler.

Rtük frekans listesi sorgulama
Rtük frekans listesi sorgulama

Daha izlenebilir yayınlar için

E-devletin son yıllarda sizlerin, karasal yayın ortamında erişim sağladığınız kanallara hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, istediğiniz anda, mobil cihazlarınızdan rahatlıkla duygu ve düşüncelerinizi aktarabilirsiniz. E-devlet üzerinden erişim sağlayabileceğiniz rtük kanal sorgulama, sizlerden gelen geri dönüşler çerçevesinde karasal yayın yapan kanallar daha kaliteli, izlenebilir, sorgulanabilir yayınlar yapması için bir araç olma niteliği taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın