Posta Kodu Sorgulaması Nasıl Yapılır?Bu yazımızda yine devletimizin bize sunmuş olduğu çevrimiçi hizmetlerden yararlanarak cevabına ulaşabileceğimiz bir soruyu ele aldık. Ülkemizde herhangi bir bölgenin posta kodunu nasıl öğrenebiliriz?

Posta Kodu Öğrenme

Bu konuda da doğru bilgiye ulaşabilmeniz için devletimizin bize çevrimiçi olarak sunmuş olduğu iki farklı yöntemden bahsedeceğiz. Öncelikle tarayıcınızdaki arama motorunuzun arama kısmına giriş yapın.

Posta sorgulama nasıl yapılır?
Posta sorgulama nasıl yapılır?

Posta Kodu Sorgulama 1.yöntem:

Arama motoruna giriş yaptıktan sonra aşağıda belirttiğimiz maddeler halindeki listeleri adım adım doğru bir şekilde takip edip uyguladığınız takdirde istediğiniz bölgenin posta kodunu öğrenebilirsiniz. Posta sorgulama;

  1. Tarayıcınızın arama motoru kısmına “postakodu.ptt.gov.tr” yazarak bu web sayfasına giriş yapın.
  2. Sayfada sol köşede bulunan “Genel Sorgu” kısmına girerek karşınıza açılan ekrandaki bilgileri doldurunuz.
  3. Örneğin “İl” seçeneğinde oturduğunuz İl olarak “İstanbul” seçiniz. Ardından İstanbul’a ait ilçelerin listesi bir aşağıdaki seçenekte mevcut olacaktır. O seçeneklerden de öğrenmek istediğiniz ilçeyi seçiniz. Örneğin “Kadıköy” seçimini yapmanızın ardından da “Mahalle/Köy/Semt/PK” seçeneğinden de öğrenmek istediğiniz mahalle, köy veya semti açılan listede bulunuz ve seçiniz. Ardından karşınıza istediğiniz bölgenin posta kodu bu seçeneklerin hemen altında çıkacaktır. Örnek olarak İstanbul Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe Mahallesinin posta kodu “34720” olarak karşınıza çıkacaktır.
Posta kodu öğrenme işlemi nasıl yapılır?
Posta kodu öğrenme işlemi nasıl yapılır?

Posta Kodu Sorgulama 2.yöntem:

İkinci bir yöntem olaraksa yine devletimizin sunduğu e-devlet üzerinden çevrimiçi olarak istediğiniz bölgenin posta kodunu öğrenebilirsiniz. Bunun için e devlet adresine giriş yapmanızın ardından;

  1. Karşınıza gelen sayfada arama kısmına giriş yaparak posta kodu sorgulama yazınız.
  2. Karşınıza gelecek olan seçeneğe tıklayarak yönlendirilen sayfaya giriş yapınız.
  3. PTT Genel Müdürlüğü Posta Kodu Sorgulama başlıklı e-hizmet sayfasına karşınıza gelmiş olan İl ve ilçe bölümünden istediğiniz il ve ilçeyi seçiniz.
  4. Seçeneklerin altında bulunan güvenlik kodunu doğru bir şekilde yazdıktan sonra sorgula butonuna tıklayınız.
  5. Karşınıza seçtiğiniz İle bağlı ilçelerin içindeki mahalle ve semtlerin posta kodları gelecektir. Karşınıza gelen listede aradığınız posta kodu yoksa listenin diğer sayfalarını inceleyiniz.

Devletin sunduğu çevrimiçi posta kodu sorgulama hizmetinden her Türk vatandaşı yararlanma hakkına sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın