Özel Yük Taşıma/ Özel İzin Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?


Karayolları Trafik Yönetmeliği gereğince özel yük taşıma izin belgesi bölünemez nitelikteki ağır ve büyük yüklerin karayolu ile taşınması için verilmektedir. Bu belgenin verilmesi için yasal sınırları belirlenen, ağırlığı ve boyutları sınırı geçmeyen bir taşıta yüklendiğinde brüt ağırlığın ve boyutların yasal sınırları geçmesi durumu söz konusu olduğunda ve başka bir ulaşım imkânı bulunmaması gerekmektedir.

Karayolları Özel Yük Taşıma İzin Belgesinde Neler Olur?

Karayolları özel yük taşıma izin belgesi, araç ruhsat bilgileri, araç muayene kontrolü ve makbuz kontrolü, tescilsiz araç onay bilgileri içerir. Ve bu bilgileri ilgili kurumların internet sağlayıcıları üzerinden erişilir.

Karayolları özel yük taşıma izin belgesi
Karayolları özel yük taşıma izin belgesi

Belgeye Nasıl Ulaşılır?

Başvuru web site üzerinden yapılmak suretiyle belgeye e-Devlet kapısı üzerinden ulaşılır. Özel yük taşıma izin belgesi sorgulama işlemi de e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilir. Elektronik onayı sağlanan belgenin bilgisi başvuru yapan kişinin telefonuna mesaj yoluyla bildirilir.

Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılır?

Kgm özel yük taşıma izin belgesi resmi internet siteleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı olan Karayolları Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden e-Devlet kapısının sisteme yönlendirmesi ile gerçekleştirilmektedir. Başvuru yapan kişiler resmi internet sitesinden alacakları kare kod ile şahsi yazıcılarından çıktı alabilmektedirler. Başvuruyu gerçekleştirmeden önce ilgili kanunlar gereğince harcın belirli vergi kodu ile bankalara ya da vergi dairelerine yatırılması gerekmektedir.

KGM özel yük taşıma izin belgesi
KGM özel yük taşıma izin belgesi

Kimler Başvurabilir?

Özel yük taşıma belge başvurusunu, taşımayı yapacak kişinin kendisi olması gerekir. Ya da taşımayı yapacak firmanın çalışanı veya taşımayı yapacak firma tarafından yetkilendirilen kişiler yapabilirler. Sistemde özel izin belgesi almak isteyenler belirtmek durumundadırlar aksi takdirde özel yük taşıma izin belgesi alırlar. Gerekli seçimlerin yapılmasının ardından, ‘Taşımayı Yapan’ bölümünden T.C. kimlik numarası ya da vergi numarası bilgileri girilmektedir. Eğer yabancı uyruklu firma veya kişi iseniz ‘Yabancı Firma’ kısmını seçmelisiniz.

Araçlara ve yüklere ait bilgiler kısmında, araç ile ilgili gerekli bilgiler taşımaya ait gerekli bilgiler ve özel durumun belirtildiği bilgiler, yüke ait bilgiler ve protokol yapılmasını gerektiren bilgilerin ek sayfaları bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın