Özel Tiyatro Destek Başvurusu Profesyonel Tiyatrolar İçin Nasıl Alınır?


Özel tiyatrolara devlet desteği, geçtiğimiz yıllardan bu yana gündemde yerini alan ve uzun süre konuşulan bir konudur. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Aralık 2018’de alınan kararla ise yürürlüğe girmiş bir uygulama olmuştur. Amatör, geleneksel ya da profesyonel tiyatrolar gerekli başvuruları yaptıkları takdirde devlet desteği alarak çalışmalarını yürütebilmektedir.

Özel Tiyatrolara Devlet Desteği
Özel Tiyatrolara Devlet Desteği

Profesyonel Tiyatro Nedir?

Tiyatro mesleğini icra eden ve bu meslekten kazanç sağlayan kişiler ya da kurumlar tarafından düzenlenen ve yürütülen tiyatro türü profesyonel tiyatrolar olarak tanımlanır. Bu tiyatrolar gerçek tiyatro sanatçıları tarafından oynanan oyunlara ev sahipliği yapar. Özel devlet desteğinden yararlanan tiyatroların büyük bir bölümünü de bu türdeki tiyatro yapılanmaları oluşturmaktadır.

Profesyonel Tiyatrolar
Profesyonel Tiyatrolar İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Özel Tiyatrolara Devlet Desteği Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Özel tiyatrolara devlet desteği başvurusu internet üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Başvuru için gerekli prosedürleri tamamlamak için ilk önce T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bu hizmet sisteme giriş yapmadan alınamaz. Eğer şifrenizi henüz almadıysanız ya da hatırlamıyorsanız en yakın PTT şubesinden şifre talebinde bulunabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken işlemler şöyledir:

  • Sisteme girdikten sonra açılan sayfa “Kurumlar” bölümünü açın.
  • Bu bölümde yer alan listeden “Kültür ve Turizm Bakanlığı Sayfası”nı seçin.
  • Açılan sayfadaki hizmetler içinden “Özel Tiyatro Destek Başvurusu-Profesyonel Tiyatrolar” seçeneğini seçin.
  • Karşınıza sizi Kültür Bakanlığı’nın uygulamasına yönlendiren bir sayfa açılacak.
  • Yeni açılan sayfada size verilen yönlendirmeleri takip ederek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Özel Tiyatro Destek Başvurusu Profesyonel Tiyatrolar
Özel Tiyatro Destek Başvurusu-Profesyonel Tiyatrolar

Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özel tiyatrolara devlet desteği başvurusu yapmadan önce ilk olarak tiyatro türünü belirtmeniz gerekir. Profesyonel tiyatro ise amatör tiyatrolar sayfası üzerinden işlem yapamazsınız. Bunun dışında belge ve bilgilerinizin de eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması beklenmektedir.

Tiyatrolar her sezon bir kez başvuru yapma hakkına sahip olabiliyor ve başvurular internet üzerinden yapılabiliyor. E-Devlet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanan başvurularda sergilenen oyunlar, yazar ve yönetmenlerin bilgileri, izleyici sayıları ve sergi alanları hakkında doğru bilgilendirmeler yapılması gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın