Özel Tiyatro Destek Başvurusu Profesyonel Çocuk Oyunu Tiyatroları İçin Nasıl Alınır?


Çocuk tiyatro oyunları çocuklar için yazılmış olan eğlendirici sahne oyunlarıdır. Sahnedeki kurulum, onların gereksinimlerini karşılayacak bir şekilde hazırlanılır. Çocuklar tiyatroya giderken ve seyrederken kalabalık bir ortamın keyif verdiği anlar yaşarlar. Mutlu oldukları bu özel an, gelişimleri için önemlidir.

Çocuk Tiyatro Oyunları
Çocuk Tiyatro Oyunları

Çocuk Tiyatrosunun Kattığı Değerler

Çocuk tiyatrosu, kendilerini değerli hissettirir. Farklı bir dünyayı inceleme ve öğrenme imkânı bulurlar. Çocukların hayal gücünü büyük ölçüde arttırır. Ayrıca empati kurmayı keyifli bir şekilde öğrenirler. Sorgulama yetenekleri de gelişir.

Çocuk Tiyatrosu
Çocuk Tiyatrosu

Çocuk Tiyatrolarının Gelişip Büyümesi Gerekir

Çocuk tiyatrolarına verilen destek çocukların gelişmesi açısından önemlidir. Onlar bir ülkenin gelecekleri olduğu için onların eğitimleri ve öğrenimleri, hayata hazırlanmalarının gerekliliğinden dolayı detaylı şekilde düşünülmelidir.

Onlar için sanata yapılacak her yatırım gelecekte sahip olacakları mesleklerin seçimini ve kişisel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde geçirmelerini sağlıyor. Sanat, onların hayattaki rolünü seçmesine vesile etmiş oluyor. Tiyatro oyunları yetişkinlikten önceki dönem olan çocukluk döneminde iletişimin, empatinin ve bakış açısının geliştirmesini sağlıyor. Bu sebepten dolayı devletin profesyonel çocuk tiyatrolarına verdiği destek için bir takım yönetmelikleri yerine getirmek gerekiyor.

Profesyonel Çocuk Oyunu Tiyatrolarına Destek

Çocuk tiyatroları devlet desteği şartları sağlanması gereklidir. Bu şartları yerine getirmek için;

Çocuk Tiyatroları Devlet Desteği
Çocuk Tiyatroları Devlet Desteği Nasıl Alınır?
  • Pedagog ve psikolog şartı getirilmiştir. Projenin uygunluğuna dair bu birimlerden alınacak raporların aslı ile raporu hazırlayan birimler tarafından imzalanan oyun metni gerekmektedir.
  • Yedi kişiden oluşan Değerlendirme Komisyonu oluşturulacaktır. Bakan yardımcısı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü, Güzel Sanatlar Genel Müdürü ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nden bakan onayı ile temsilci bir kişi belirlenecektir. Tiyatro alanında bilinen kişiler arasından da üç kişi bakanlıkça belirlenip komisyonda yer alacaktır.
  • Oyunların değerlendirme kıstasları vardır. Başvuru sahibi özel tiyatronun önceden almış olduğu yardım varsa, uygun kullanılıp kullanılmadığına bakılacaktır. Ayrıca projeyi gerçekleştirilip gerçekleştirmediği durumu da incelenecektir.
  • Başvurulan proje tiyatro sanatına katkı sağlama durumu ve gerçekleştirilen oyunların sanat seviyesi, sahnelenme başarı seviyesine bakılacaktır.
  • Proje Türk oyun yazarına ait bir eser olmalıdır.
  • Yeni bir proje olması gerekmektedir.
  • Bir önceki sezonda sahnelenen oyunlar ile birinci derecede kalkınma için öncelikli yörelerde gerçekleştirildiğine dair performansına bakılacaktır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın