Özel Tiyatro Destek Başvurusu Geleneksel Tiyatrolar İçin Nasıl Alınır?


Özel tiyatrolara devlet desteği başvuruları 30619 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan “Özel tiyatroların projelerine yapılacak yardımlara ilişkin yönetmelik” kapsamı içerisinde yapılmaktadır.

Özel Tiyatrolara Devlet Desteği
Özel Tiyatrolara Devlet Desteği Nedir?

Geleneksel Tiyatro Nedir?

Geleneksel tiyatro Karagöz, orta oyunu, kukla, meddah ve köy seyirlik oyunları gibi geleneksel ve modern tiyatro dışında kalan gösterilerdir. Geleneksel tiyatro güldürü üzerine yoğunlaşmıştır ve yazılı bir metin barındırmaz. Şarkı, dans ve söz oyunlarına dayanmaktadır. Geleneksel tiyatrolar eğitici ve öğretici konular işlenen oyunlardan oluşur. Genellikle sahnesiz oyunlardır. Kökenleri eski ilkel inanç ve dinlerin törenlerine kadar dayanır. Meddah tek kişilik bir tiyatro olmakla birlikte gölge oyunları ise çok eski tarihlerden beri var olan çoklu gölge oyunlarından beri Türk tarihinde yer almaktadır.

Tiyatronun Tarihteki Yeri

Tarihte tiyatro ilk çağlara kadar uzanmaktadır. İlk çağlarda avlanma ve çeşitli yaşanan olayları anlatmak ve dini törenlerde kullanmak için yapılan taklit ve oyunlar sayesinde tarihin ilk tiyatro oyunlarının temeli atılmıştır. Daha sonra çeşitli halk gösterileri olarak toplumun sorunlarını ve önemli olaylarını anlatmak için kullanılmış ve geliştirilmiştir.

İstanbul Şehir Tiyatroları Bilet
İstanbul Şehir Tiyatroları Bilet Alımı Nereden Gerçekleşir?

Cumhuriyet tarihinden bu yana ise tiyatro oyuncuları neredeyse her şehirde gerek halkın sorunlarını anlatan gerekse halkı güldürmek üzerine yapılan geleneksel tiyatro oyunları oynanmaktadır. Özellikle dünya kalitesinde oynanan tiyatro oyunlarının sergilendiği İstanbul şehrinde tiyatro yoğun bir ilgiyle karşılanmaktadır. İstanbul’daki sanatseverlerden biri iseniz kesinlikle İstanbul Şehir Tiyatroları bilet gişelerinden bir bilet almalısınız. Büyük emek ve çalışma gerektiren bu sanat kolunun halk tarafından daha çok ilgi görmeye ve halkın sanat anlayışı ile birlikte sanat kalitesini de ileri taşımak için halkın yani sizin desteğinize ihtiyacı vardır.

Devlet Desteği Başvuru
Devlet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet desteği başvuru belgeleri aşağıdaki gibidir:

• İlgili vergi dairenizden son bir ay içinde almış olduğunuz, vergi borcunuzun bulunmadığına veya ödendiğine dair belgeniz.
• Derneğiniz için, İçişleri Bakanlığı’ndan son iki ay içerisinde aldığınız derneğin hala faaliyet içinde olduğunu belirten belgeniz.
• Vekâlet verilmiş ise vekaletin verilmiş olduğuna dair belgeniz.
• Dernek kuruluş sözleşmeniz.
• Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından verilen sanatçı tanıtım kartınız ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 7 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın