Özel Kreş, Gündüz Bakım Evi ve Çocuk Kulübü Açmak İçin Ön BaşvuruKreş, Gündüz Bakım Evi, Çocuk Kulübü Arasındaki Farklar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yayınladığı ilgili yönetmeliğe göre kreşler 0-36 aylık çocuklara hizmet sunan, gündüz bakım evleri 37-66 aylık çocuklara hizmet veren, çocuk kulüpleri ise 6-12 yaş arası çocuklara hizmet sunan kuruluşlardandır. Gündüz bakım evi açmak ile kreş ya da çocuk kulübü açmak arasındaki farklar da ilgili yönetmelikte açıklanmıştır.

Kreş, Gündüz Bakım Evi, Çocuk Kulübü Açma Şartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak açılan kreş, gündüz bakım evi ve çocuk kulüpleri için gereken şartlar ilgili yönetmelikte belirtilmiştir. Kreş yönetmeliği 2019 diye ayrı bir yönetmelik bulunmayıp üç kurum için de aynı yönetmelikte kullanılacak binanın özellikleri, kurucuda aranacak şartlar, başvuruda istenecek belgeler, açılış izni için gerekli işlemler, devir ve kurucu değişikliği işlemleri, kuruculuk hakkının kaybedilmesi, kurucu değişikliği, bina yeri değişikliği, bina kapasitesi değişikliği, bina yaş grubu değişikliği, kuruluşa isim verme işlemi, kurucu tarafından kuruluşun kapatılması, kuruluşla ilgili yapılan değişikliklerin bildirilmesi, kuruluş binası yeri, personellerin sahip olması gereken belgeler, personellerin çalışma izni, kurucunun nitelik ve sorumlulukları, personellerin nitelikleri ve sorumlulukları, çocukların eğitim programları, çocukların beslenme programları, tatil günleri, personel sayıları, il müdürlüğüne gönderilecek belgeler, kuruluşta bulunacak defter ve dosyalar, stajyer öğrenci uygulaması, ücretlere ilişkin açıklamalar, denetimle ilgili işlemler hakkında bilgi verir.

Ücretsiz Bakım

Yönetmeliğe göre gazi ve şehit çocukları, imkanı olmayan ve resmi makamlarca uygun görülen çocuklar ücretsiz kreş, gündüz bakım evi ve çocuk kulübünden faydalanır. Çocuk kulübü açma şartları 2019 incelendiğinde kulübün sadece yüzde üçü ücretsiz olarak ayrılır.

E Devlet Ön Başvuru

E devlet üzerinden kreş, gündüz bakım evi ve çocuk kulübü açmak için ön başvuru işlemleri:

  • E devlete giriş yapılır.
  • Özel kreş, gündüz bakım evi ve çocuk kulübü açmak için ön başvuruya tıklanır.
  • Açılan sayfada yeni başvuruya tıklanır.
  • İletişim bilgileri yazılır. Bina yapı kullanım belgesi yüklenir. Başvur butonu tıklanır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın