Orta ve Büyük Ölçekli Tesislerin Av ve Yaban Hayvanı Üretim Ön İzniOrman ve Su İşleri Bakanlığı hizmetlerinden biri olarak yatırımcıların av hayvanları yetiştiriciliğine ilişkin olarak üretim ön izin alması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu ön iznin alınması e-devlet üzerinden anında gerçekleştirilerek her yönden hızlı bir şekilde müteşebbislere çok kısa süre zarfında anında dönüş sağlanması her anlamda mümkün olan niteliklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte tüm bu özellikleri ışığında orman ve su işleri bakanlığı hizmetlerinin bu sistem üzerinden yürütülmesi gerekmektedir.

Başvuruda İstenen Belgeler

  1. Başvuru dilekçesi
  2. Tür listesi formu
  3. Tesisin kurulacağı alanın mülkiyet durumunu gösteren kroki, tapu, zilyetlik belgesi, kira sözleşmesi ile il Orman ve Su İşleri müdürlüklerinden anında başvuru işleminin sağlanması gerekmektedir.

Ön İzin Belgeleri

Başvuru sürecinin uygun görülmesinin hemen ardından 6 ay süre zarfında gerçek ve tüzel kişilerin ön izin belgesi olarak birtakım belgeleri de temin etmesi gerekmektedir. Bu belgeler temin edildikten sonra her yönüyle orman ve su işleri e devlet sisteminden tüm hizmetlerin anında görüntülenmesi gerçekten mümkün hale gelen nitelik olarak karşımıza çıkmaktadır.

– Tesis kuruluş izni

– Çalışma izni

– Vergi dairesinden alınacak belge

– Üretim tesisine ait 1/5000 ölçekli imar planı

– Üretim tesisine ait 1/50 ölçekli yerleşim planı ön izin belgesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ön izin sürecinin onay işleminde uzman komisyon heyetince alınan görüşler dikkate alınacak ve de böylelikle son olarak nihai kesin izin işlemi sürecine geçilecektir.

Kesin İzin Belgeleri

– Yerli ve yabancı türlerin yasal yollarla üretileceğine dair proforma

– CITES belgeleri

– Doğadan toplama ve yakalama izni belgeleri

– Veteriner ve uzman hekimden alınacak izin belgesi başlıca tarım ve orman bakanlığı izin belgesi işlemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sürecin hemen ardından yabani hayvanların yetiştirilmesi ve üretilmesine ilişkin olarak üretim tesisi mümkün hale gelmektedir. İşte bütün bu özellikler neticesinde her yönden tamamen üretime katkıda bulunmak ve doğal dengeyi bozmamak kaydıyla üretime katılmak mümkün hale her yönden gelir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın