Organ ve Doku Nakil Listesi Sorgulama Nasıl Yapılır?


Organ ve doku nakli, donör tarafından verilmiş olan sağlıklı organ ya da organ parçasının, çalışmayan ya da hasarlı organın yerine koyma amacıyla bir bedenden diğer bedene nakil edilmesi işlemidir. Sağlıklı organın alındığı beden canlı da olabilir, kadavra da olabilir. Organ nakli sırası bekleyen kişi sayısının her gün arttığı şu günlerde, organ bağışı hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. Nakil, işlevlerini göremeyen organlara hiçbir tıbbi çözüm kalmadığında gerçekleştirilen zorunlu bir işlemdir ve sağlıklı duruma dönmesi için günümüzdeki tek tedavi yöntemi olmaktadır.

Organ Nakli Sırası
Organ Nakli Sırası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Organ ve Doku Nakil Listesi Sorgulama

Sağlık Bakanlığı katkılarıyla e-Devlet üzerinden birçok sağlık kurumu ile ilgili bilgilere, kayıt ve sorgulama işlemlerine ulaşılmaktadır. Organ nakli sırası sorgulama işlemi de e-Devlet üzerinden yapabileceğiniz sorgular arasında yerini almıştır. Sağlık Bakanlığı’nın bünyesinde bilgi akışını sağlayan organ ve doku liste sorgulama işleminin yapılabilmesi için, bireylerin öncelikle e-Devlet sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.

e-Devlet Organ ve Doku Nakil Listesi Sorgulama

e-Devlet üzerinden birçok kurumun sorgulama işlemi yanı sıra doku ve organ nakli sırası sorgulama işlemi de yapılmaktadır. Ülke genelinde iş birliği yapılması amacıyla hazırlanan hizmette, doku ve organ nakilleri için gerekli tüm bilgiler görüntülenmektedir.

Organ Nakli Sırası Sorgulama
Organ Nakli Sırası Sorgulama

Organ ve Doku Nakil Listesi Nasıl Sorgulanır?

Organ ve doku nakil listesine e-Devlet üzerinden ulaşmak için öncelikle T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer hala bir şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra; e-Devlet sayfasında hizmetlerin listelendiği ekranda “Organ Nakli Bilgisi Sorgulama” sayfasını tıklayın. Açılan sayfada, organ ya da doku nakli ile ilgili bilgileriniz, sıralamanın ve diğer bilgilerin olduğu alan karşınıza çıkacaktır, işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kimler Organ Bağışı Yapabilir?

Organ bağışı, bilinçsizlikten dolayı çoğu hanede ret gören bir durumdur. Oysa ulusal organ nakli bekleme listesi içinde birçok kişi bulunmaktadır ve onların hayatı sizin elinizdedir. Donörün görünüşü, cansız beden bütünlüğünün bozulacak olması fikri, kültürel, dini ya da sosyal sebepler, kişinin ölümünü kabul etmeme ya da beyin ölümünün getirdiklerini anlamama gibi durumlardan dolayı organ bağışı reddediliyor.

Ulusal Organ Nakli Bekleme Listesi
Ulusal Organ Nakli Bekleme Listesi Sorgulama

Kişi hayattayken kendi iradesiyle, tıbbi olarak hayatı sona erdiğinde diğer hastaların tedavisine katkıda bulunmak için organlarının kullanmasına izin vermesi; organ bağışıdır. 2238 sayılı yasayla 18 yaşını dolduran, akıl sağlığı da yerinde olan her kişi organ bağışı yapabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 5 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın