Organ ve Doku Bağışı Sorgulama ve İptali Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

Organ ve Doku Bağışı Sorgulama ve İptali Nasıl Yapılır?İnsanlık tarihinin belki en önemli konularından birisi olan organ ve doku bağışı konusu her kesim tarafından bilinçlendirilmelidir. Birçoğu insan bu konu hakkında tamamen bilgisi yoktur ya da kısmen bilgisi olup yanlış bilgilerle doludur. Birçok şey aslında çok kolay şekilde açıklanabilir.

Biraz empati yaparak insanların hayatının aslında yeni bir organa bağlı olduğunu unutmamak gerekiyor. Küçük bir çocuktan yaşlı bir insanın kadar hepsi birer umut ışığı olarak bir organ sadece bir organ bekliyorlar. Her gün hayata yeniden tutunacak bir organ hayaliyle hastanede bekliyorlar. Sadece organ bekleyen kişiler değil aileler de bir o kadar üzüntü içindeler. Sizlerde henüz hayattayken bir kez daha düşünün bir organ bir insan demek bir ışık demek.

Organ ve doku bağışı sorgulama nasıl yapılır?
Organ ve doku bağışı sorgulama nasıl yapılır?

Organ ve Doku Bağışı İçin Şartlar Nelerdir?

Öncelikle bu durumu aile bireyleriniz ile görüşerek fikir alış verişi yapınız. Ve şunu asla unutmayınız kesinlikle gönüllülük esasını dayanarak yapılacak bir işlemdir. 18 yaşını geçmiş ve akıl sağlığı yerinde olan tüm insanlar bağışta bulunabilir.

Ne Zaman Organ ve Doku Bağış işlemi Gerçekleşir?

Organ ve doku bağış işleminin gerçekleşebilmesi için insanın mutlak suretle artık hayatına yani beyin ölümünün gerçekleşmesi lazım. Eğer bağış yapılacak kişi bitkisel hayatta ve komadaysa beyin ölümü gerçekleşmemiş ise o kişiden bağış işlemi yapılamıyor

Organ ve Doku Bağışında Bulunmak İstiyorum

Eğer sizlerde bu işte bende varım diyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Bir başkasının hayatına dokuna bilmek çok gurur verici olacaktır. Öncelikle bulunduğunuz il veya ilçelerdeki eğitim ve araştırma hastanesi, kamu hastanesi ve özel hastanelere gidip organ nakil koordinasyonuna başvurabilecektir. Ardından kendisi ile birlikte 2 şahit gerekiyor ve verilen formun doldurulması isteniyor. Bunun karşılığında sizlere organ ve doku bağışı yaptığınıza dair bir kart veriliyor. Bütün işlem bundan ibaret.

Organ bağışı sorgulama işlemleri nasıl yapılır?
Organ bağışı sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

 E devlet ile Organ ve Doku Bağışını Sorgulamak ve İptal İşlemi

  • E devlet kapısı web sitesine giriş yapınız
  • TC kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapınız.
  • Arama bölümüne ‘Organ bağışı sorgulama’ yazınız ve aratınız.
  • Karşınıza Sağlık Bakanlığının sizin hakkında organ ve doku bağış bilgisini görmüş olacaksınız.
  • Eğer daha önce bağışta bulunmuşsanız iptal işlemini aynı sayfa da ge
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın