Online İhbar Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

Online İhbar Nasıl Yapılır?Teknoloji geliştikçe insanların, hayati durumlarını etkiler olayların çözülmesi de hızlanır. Hızlanan bu süreçler birçok alanda gözle görülür farklar yaratır. Gelişen çağa ayak uyduran uygulamalar yaygın olarak kullanılmaya başladı. Bu uygulamaların arasında online ihbar da vardır. Güvenlik, emniyet, tehlikeden uzak yaşam alanı insanlar için çok önemlidir.

Online İhbar Sisteminin Önemi

Milyonlarca insan, dakikada milyonlarca emniyet ihbar hatlarına ulaşıyor. Bu sayılar gün geçtikçe artıyor. Dolayısıyla insanlar için güvenli ve emniyetli yaşam standardına ulaşmak daha kolay ve erişilebilir olmalıdır. Bu erişilebilirliğin sağlanması insanlar için ve ihbar hatları çalışanları için önemlidir.

Online İhbar
Online ihbar

Online İhbar ile Sağlanan İmkanlar

İster bilgisayardan ister akıllı telefonlardan insanlar, online ihbar ile ihbarlarını polise iletebilir. Online ihbar hattını, Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden kullanabilirsiniz. Online ihbar hattı, telefon ile polisi aramak yerine online sistem aracılığıyla ihbar etme imkanı sunar. Güvenlik ve emniyet temelli Online İhbar Hattı, akıllı telefonlar için de uyumludur. Polis şikayet hattı insanların güvenliğini online ihbar hattı ile sağlar.

Online İhbar Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitesine (egm.gov.tr) giriş yaparak online ihbar için ilk adımı gerçekleştirmiş olursunuz. Site içi arama motorunu ya da “Online İhbar” kategorisini seçerek emniyete ihbar etmek istediğiniz olayı yazıp online ihbarınızı oluşturmuş olursunuz. Online ihbarı gerçekleştirecek olan kişi, kimlik bilgilerini saklı tutma hakkına sahiptir.

Polis Şikayet
Polis şikayet

Online İhbar ile Gizlilik Korunur

İhbarda gerçekleşen olayın il ve ilçesi, ihbar konusu ve olay yerinin tam adı ve açıklama kısmının eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. İhbarı gerçekleştiren kişi, ihbarın sonucunu öğrenmek istiyorsa e-mail adresini de online ihbara ekleyerek bilgi alabilir. Online ihbara eklenti de ekleyebilirsiniz. Örneğin ihbar edeceğiniz olayın içeriğine ait fotoğraf var ise bu fotoğrafı da online ihbara ekleyebilirsiniz. Online ihbar sisteminin son adımı ise doğrulama adımıdır. Doğrulama kodu aşamasını da gerçekleştirdikten sonra online ihbarı, “Gönder” kısmı ile sonlanır.

Online İhbar Kolaylığı

Şikayet hattı hem akıllı telefon uygulamaları üzerinden hem de bilgisayar üzerinden yapılabilir. Polis şikayet hattının online platformlarda gerçekleştirilmesi, emniyetin daha hızlı bir şekilde sağlanmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın