Online Coğrafi İşaret Araştırması Nedir?


Coğrafi işaret nedir? Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan tanımlamaya göre, “Belirgin bir niteliği veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretlerdir.”

Belirli bir yöreyle, bölgeyle anılan ve sadece orada özgün olarak benzerlerinden farklı bir şekilde üretimi yapılan veya oluşan ürünlere ülkemizde Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret tescili verilmektedir. Coğrafi işaretleme “menşei adı” ve “mahreç işareti” olmak üzere iki şekilde tescillenmektedir.

Coğrafi İşaretleme Nedir?
Coğrafi İşaretleme Nedir?

Menşe Adı: Sadece belirlenen alanda üretilen ve işlenebilen ürünleri kapsar. Bahsi geçen ürün belirlenen coğrafya dışında üretilemez çünkü genel özelliği kaybolur. Menşe adına, Ege Pamuğu ve Eskişehir Lületaşı örnek olarak verilebilir. Bu ürünler sadece o coğrafyada çıkar ve orada işlenirler.

Mahreç İşareti: Herhangi bir coğrafyaya veya bölgeye bağlı olmadan fakat belirlenen kalite ve niteliklerde üretimi yapılan ürünlere mahreç işareti verilir. Mahreç işareti alanına Adana Kebabı ve Çorum Leblebisi gibi ürünler girmektedir. Bu ürünler bölge dışında da özelliklerine bağlı kalınarak üretilebilir.

Türk Patent Enstitüsü Coğrafi İşaretleme
Türk Patent Enstitüsü Coğrafi İşaret Alma Nasıl Yapılır?

Coğrafi İşaret Nasıl Alınır?

Coğrafi işaret tescili bireysel olarak yapılamaz. Coğrafi işaret konu olan ürün tescili yapılacak bölge üreticileri için ortak kullanım hakkını vermektedir. Bu nedenle coğrafi işaretlemeyi ürün üreticileri, tüketici dernekleri ve bölgenin kamu kuruluşları yapabilmektedir.

Yetkili kurum ve kişiler tarafından, tescili istenilen ürünün özellikleri belirlenerek menşe adı mı, mahreç işareti mi olduğu araştırılır. Tescilin alınacağı kurum olan Türk Patent Enstitüsü’nün talep ettiği bilgiler dosyalanarak hazırlanır.

e-Devlet sistemi üzerinden Türk Patent ve Marka Kurumu hizmetlerine giriş yapılarak Türk Patent Enstitüsü Başvuru linkinden uygulamayı kullanarak başvuru yapılır.

Coğrafi İşaretlemenin Faydaları Nelerdir?
Coğrafi İşaretlemenin Faydaları Nelerdir?

Coğrafi İşaretleme Neler Sağlar?

Öncelikle bilinmesi gereken coğrafi işaret direkt bir maddi gelir değildir. Coğrafi işaretleme, ürün kalitesini ve üretildiği coğrafyanın niteliklerinin devamını koruma altına alır, bununla birlikte yerel üretici de korunmuş olur. Ürün ve coğrafyasının korunması kültürel değerlerin bozulmadan nesiller boyunca devam etmesini sağlamaktadır.

Coğrafi işaret, aynı zamanda tüketiciye de güven vererek üretilen coğrafyanın tanıtımını da yapmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 4 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın