Okul Çağında Yapılan Aşı Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

Okul Çağında Yapılan Aşı Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?Çocuklarınızın ilk ve ortaokul dönemlerinde yaptırdığı aşıları merak ediyorsanız, artık aşı karnelerini e-Devlet üzerinden sorgulatabilmeniz mümkün. Aşı sorgulama hizmetiyle çocuğunuzun/çocuklarınızın geçmiş dönemdeki aşılarını inceleyebilirsiniz. Vatandaşların devlet kurumlarına gitmeden her türlü bilgi veya hizmet ihtiyaçlarını bu adres üzerinden halledebilmesi için onlarca elektronik hizmet sunan e-Devlet, aşı karnesi sorgulama hizmetiyle ile velileri büyük bir meraktan kurtarıyor. Peki, bu hizmetten yararlanmak için neler yapmak gerekiyor?

Aşı sorgulaması nasıl yapılır?
Aşı sorgulaması nasıl yapılır?

1. Kendinize Bir E-Devlet Hesabı Oluşturun

Elektronik ortamda e-hizmetlerden yararlanmak için bir e-Devlet hesabınızın olması gerekmektedir.  E-Devlet hesabının nasıl oluşturulacağıyla alakalı bilgiyi buraya tıklayarak hemen öğrenin.

2. E-Devlet Arama Motorunu Kullanın

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra ana sayfada karşınıza çıkan arama motoruna Okul Çağında Yapılan Aşı Bilgileri Sorgulama yazarak aratın. Bunun dışında arama motoruna “aşı, aşı sorgulama, aşı karnesi” gibi terimler yazarak da ulaşabilirsiniz.

3. Sorgulama Ekranından Aşı Bilgilerini Edinin

Arama sonuçlarından sonra karşınıza çıkan ekranda var olan çocuk/çocuklarınız hakkında geçmiş aşı bilgilerini detaylı olarak görebilirsiniz. Eksik gördüğünüz aşılar var ise en yakın sağlık ocağına giderek doktorunuza bildirebilirsiniz.

Aşı kartı sorgulama nasıl yapılır?
Aşı kartı sorgulama nasıl yapılır?

4. Çocuklarınıza Hangi Aşılar Yapılıyor?

Çocukların ilk ve ortaokul dönemlerinde sağlık bakanlığı tarafından yapılan aşılar genel olarak 1. ve 8. sınıfta yapılmaktadır. 1. sınıfta yapılan 4’lü karma aşı (DTaP-IPV) ile KKK rapel (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) ve 8. Sınıfta yapılan Tetanoz difteri aşısı (Td) hakkında bilgilere aşı kartı sorgulaması hizmetiyle ulaşabilirsiniz. Çocuklarınızın aşı zamanları hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz en yakın sağlık ocağına giderek bilgi alabilir veya aşı takvimi terimini araştırabilirsiniz.

5. Bu Aşıları Yaptırmak Zorunlu mu?

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre çocukluk dönemi aşıları kesinlikle zorunlu değildir. Çocuğunuza/çocuklarınıza aşı yaptırmak istemediğiniz takdirde, aşı yapılmasını istemediğinize dair belgenizi yetkili birimlere bildirebilirsiniz. Daha önceden zorunlu olarak yapılan bu aşılar, bazı veliler tarafından açılan davalardan sonra revize edildi. Bazı aşıların yan etkilerinin olabileceği gerçeğini bilerek çocuklarınıza yapılan aşılar hakkında bilgi sahini olun.  Sağlık bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı iş birliğiyle yapılan bu aşılar hakkında daha fazlayı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın