OGS Şikayet / İstek Başvuru Nasıl Yapılır?


OGS yani Otomatik Geçiş Sistemi, Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan otoyol ve köprülerde taşıtların geçiş yapmasına olanak sağlayan bir teknoloji sistemidir. Türkiye’de 2008 yılından bu yana uygulanan OGS, taşıtların ön camına yapıştırılan bir etiket sayesinde uygulanır. Bu uygulama sayesinde geçiş ücreti otomatik olarak ödenir ve hem ekonomi hem de zaman anlamında tasarruf gerçekleşir.

OGS Sistemi Nasıl Çalışır?
OGS Sistemi Nasıl Çalışır?

OGS hemen hemen her araçta kullanılan bir sistem haline gelmiştir. Bu da OGS şikayet ve isteklerinde büyük bir artış yaşanmasına neden olmuştur. Pek çok sürücünün gündeminde olan OGS şikayet başvurusu yapmak ise artık oldukça kolaydır. E-Devlet üzerinden şifreniz ve kimlik numaranız ile başvurunuzu hızlıca yapabilir ve bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

OGS Şikayet/İstek Başvuru Nasıl Yapılır?

OGS şikayet başvurusu yapmak için izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

OGS Şikayet
OGS Şikayet Sayfası
  • İlk olarak kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa bu hizmetten yararlanamazsınız. Şifre almak için en yakın PTT’ye nüfus cüzdanınız ile gidebilirsiniz.
  • Sonrasında ana sayfada karşınıza çıkan “Kurumlar” bölümüne girin.
  • Bu bölümde yer alan “Karayolları Genel Müdürlüğü” sayfasına tıklayın.
  • Sayfanın sunduğu hizmetlerden biri olan “OGS Şikayet/İstek Başvuru” seçeneğini seçin.
  • Açılan yeni sayfadaki formda sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
  • İletişim ve başvuru bilgilerinizi girdikten sonra “Başvur” butonuna basın ve başvurunuzu tamamlayın.

OGS Şikayet/İstek Başvuru Takibi Nereden Yapılır?

OGS şikayet talebiniz hakkında gerekli takibi yine e-devlet sistemini kullanarak yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptığınız “OGS Şikayet/İstek Başvurusu” sayfasının hemen altında yer alan “OGS Şikayet / İstek Başvuru Takibi” sayfasından bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Bu hizmet için de şifrenizin olması gerektiğini hatırlatalım. Kimlik numaranız ve belirlediğiniz şifre olmadan sisteme giriş yapamazsınız ve bu hizmetten faydalanamazsınız.

OGS Şikayet Başvurusu
OGS Şikayet Başvurusu

OGS Neden Kullanılmalıdır?

OGS, aracınıza yerleştirilen cihaz yardımı ile size otoyol ve köprülerde geçiş kolaylığı sağlamaktadır. Bu sistem size zaman kazandırmasının yanında rahatlık ve ekonomik açıdan kolaylık sunar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 3 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın