OGS Geçiş Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?


Araç kullanıcılarının, özellikle uzun yola giden sürücülerin sıklıkla kullandığı bir sistem olan OGS, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir. OGS geçiş sorgulama ya da ihlal sorgulama gibi işlemler ise e-Devlet kapısı üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Araç OGS geçiş sorgulama yapmak izlemeniz gereken yol hayli hızlı ve kolay olacaktır.

OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) Nedir?

OGS yani açılımı ile Otomatik Geçiş Sistemi, araçlar içine yerleşen elektronik bir cihaz yardımıyla otoyollar ve köprülerden durmadan geçiş imkanı sağlayan uygulamadır.

OGS Nedir?
OGS Nedir?

Bu uygulama ile zamandan büyük ölçüde kazanım elde edilir. Başvuru yapmak için yetkili bankalar ya da şubelerden yardım alabilirsiniz. Ödemeniz gereken belirli bir miktar cihaz bedelinden sonra sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu cihazların değişimi 3 ile 5 yıl arasında yapılmaktadır. Bazı durumlarda cihazlarda bozulma ya da geçiş sırasında görünmeme sorunu yaşanabilir. Bu nedenle kontrollerin ve yenilenmenin yapılması oldukça önemlidir.

Araç OGS Geçiş Sorgulama e-Devlet
Araç OGS Geçiş Sorgulama e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

OGS Geçiş Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde verilen hizmetlerden biri olan OGS geçiş sorgulama işlemini, e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Araç OGS geçiş sorgulama yapmak için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yapmanızı sağlayacak bir şifreniz bulunmuyorsa PTT şubelerinden yeni bir şifre alabilirsiniz. E-Devlet sayfanıza giriş yaptıktan şu adımları izleyerek sorgulama yapabilirsiniz.

  • Ana sayfada yer alan “Kurumlar” bölümü içinde yer alan listeden “Karayolları Genel Müdürlüğü” sayfasına girin.
  • Bu sayfadaki hizmetler sıralaması arasından Şikayet/İstek bölümündeki “OGS Geçiş Bilgileri Sorgulama” seçeneğine tıkayın.
  • Açılan yeni sayfada sizden istenen başlangıç ve bitiş tarih ve saatlerini doğru şekilde girin.
  • Sayfa altındaki “Sorgula” butonuna basarak işleminizi gerçekleştirin.
  • Karşınıza çıkan sayfada “OGS Geçiş Bilgileri Listesi”ni bulabilirsiniz. Daha fazla detay öğrenmek için bir sonraki sayfaya geçmeniz gerekmektedir.
Araç OGS Geçiş Sorgulama
Araç OGS Geçiş Sorgulama e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

OGS Geçiş Bilgileri Sorgulama Neden Yapılmalıdır?

OGS uygulaması araç kullanıcılarına, otoyol ve köprülerde büyük avantajlar sunmaktadır. Bazı otoyol ve köprüler dışında neredeyse tüm geçiş noktaları OGS uygulamasını zorunlu tutmaktadır. Bu nedenle herhangi bir hata ya da kaçak geçiş durumu yaşanmaması, yaşandığı takdirde gerekli önlemlerin alınması adına araç OGS geçiş sorgulama işlemi yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın