Nüfus Kayıt Örneği Nedir Nasıl Alınır - E-Devlet Türkiye

Nüfus Kayıt Örneği Nedir Nasıl Alınır



Nüfus kayıt örneği sizin ve aile fertlerinizin kimlik bilgilerini içeren resmi bir belgedir. Günümüzde birçok kurum ve kuruluş tarafından çeşitli müracaatlara karşılık istenilmektedir. Aile fertlerine ait bilgileri de detaylı şekilde içerdiği için aile kayıt örneği olarak ta adlandırılmaktadır. Detaylandırmak gerekirse kişinin detaylı kimlik ve adres bilgilerini içermekle beraber birinci derece aile bireylerinin de eski soyadı, çifte vatandaşlık evlilik, soyadı değişikliği nüfusa kayıtlı olduğu yer gibi bilgileri de içermektedir.

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Nasıl Alınır

Nüfus Kayıt örneği yakın tarihe kadar kaymakamlıklar ve nüfus müdürlükleri aracılığı ile verilmekteydi ancak e-devlet sisteminin gelişmesi ile birlikte güvenli ve hızlı bir şekilde www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden de temin edilebilmektedir.

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Doğrulama Nedir ?

Bu işlem temin edilen nüfus kayıt örneği belgelerinin doğruluğunu sorgulama amacıyla kurulan bir sistemdir.  Bu sorgulama işlemi ile barkod numarasını sorgulatarak belgeyi doğrulayabilirsiniz. Bu  sayede kurumunuz yada şahsınıza  ibraz edilen belgenin gerçekliği hakkında tam ve net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Doğrulama Nasıl Yapılır ?

Öncelikli olarak e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Şifreniz yoksa ya da unutmanız durumunda en yakın P.T.T şubesinden nüfus cüzdanınız ile 2 tl karşılığında şifre alabilir, şifrenizi unutmanız durumunda ise 4 tl karşılığında şifrenizi yenileyebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra  www.turkiye.gov.tr adresini internet tarayıcınız ile giriş yapın. Kimlik doğrulama ekranı karşınıza çıktığı zaman T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak giriş yapın. İlk defa giriş yapıyorsanız telefon mail gibi bilgilerinizi doğru girmeyi ihmal etmeyin ve şifrenizi muhakkak yenileyin. E-devlet kapısına giriş yaptıktan sonra ana sayfa ekranına yönleneceksiniz. Buradan ana sayfadan Nüfus kayıt örneği belgesi doğrulama şeklinde arama yaparak doğrulama ekranına ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde Site içi arama seçeneği altında bulunan sekmelerden ikinci sıradaki kurumlar tercihine tıkladıktan sonra açılan sayfada alfabetik harf sırasından  (N) harfine tıkladıktan sonra sırasıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığına sonraki ekranda ise Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Doğrulama seçeneğine tıklayarak gerekli doğrulama ekranına da ulaşabilirsiniz. Burada açılan sorgu ekranına öncelikli olarak sorgulamak istediğiniz nüfus kayıt örneği belgesi  veya vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesinin sol üst köşesinde bulunan toplamda 16 karakter olan harf ve rakamlardan oluşan barkod numarasını 4 erli şekilde aralarda  (-) tire işaretini atlamaksızın yazdıktan sonra sorgulama yapabilirsiniz. Devamında karşınıza belge sahibinin T.C. kimlik numarasının istendiği bir ekran çıkacak buraya kimlik numarasını yazdıktan sonra belgenin aslı birebir olarak karşınıza çıkacaktır. Dilerseniz elinizdeki nüfus kayıt örneği belgesi  veya vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi üzerindeki bilgileri birebir olarak ekran üzerinden kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz yazıcı vasıtası ile bu belgeyi yazdırıp arşivleme amaçlı saklayabilirsiniz. Buradan elde edilen nüfus kayıt örneği belgesi doğruluğuna kesin olarak güvenebilirsiniz. Bu doğrulamanın amacı kurumunuz ya da şahsınıza kötü amaçlı insanların sahte belge ile müracaat etmemesi içindir. Doğrulama işleminin güvenilirliği ise yüzde yüzdür.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Nüfus Kayıt Örneği Nedir Nasıl Alınır (3 Yorum)