Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olurum | E-Devlet Türkiye

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli OlurumNormal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

 

Elektronik devlet sistemi olan e-devlet kapısı, resmi kurum ve özel işlerle ilgili birçok konuda hizmet sunmaktadır. Kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak kesintisiz, güvenli ve hızlı bir şekilde vatandaşın doğru bilgi ve belgelere ulaşması sağlanmaktadır. Belge almanın yanı sıra vatandaşlar emeklilikle ilgili sorularını da e-devlet sistemine yöneltebilmektedir. ‘Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?’ sorusunun yanıtı da e devlet platformunda. Emeklilik yaşını merak edenler, ne zaman emekli olacaklarının yanıtını arayanlar için e-devlet kapısında detaylı bilgi yer almaktadır.

 

Emeklilik Bilgileri E-Devlet Kapısında

 

Vatandaşlar arama motoru ya da e devlet aplikasyonu üzerinden e-devlet sistemine giriş yapabilirler. Giriş yapabilmek için TC Kimlik numarası ve şifre girmek yeterlidir. ‘Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?’ sorusunu yönelten vatandaşlar için açılan e-devlet sayfasında, bu hizmetten faydalanmak için çeşitli kimlik doğrulama seçenekleri sunulmaktadır. e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Banka, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı gibi seçeneklerden birisi ile sisteme giriş yapılır.

 

İki aşamalı süreç ile beraber vatandaşların emekli olabilecekleri şartlar ve emeklilik yaşları sorgulanabilmektedir.

 

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

 

E devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra, arama kısmına ‘Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?’ yazmanı yeterlidir. Ara butonuna bastıktan sonra karşınıza gelen sayfada ‘Sosyal Güvenlik Kurumu/Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?’ bağlantısı sizi karşılayacaktır.

 

E devlet sistemi üzerinden yapılacak olan işlem iki basamaklıdır. ‘Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?’ işlemi, ‘durum sorgulama’ ve ‘sorgulama sonucu’ aşamalarından oluşmaktadır.

 

Bu bağlantıya tıklayarak yeni bir sayfaya geçiş yapacaksınız. Açılan yeni sayfada ‘Sigorta Türü’ ibaresi ve hemen altında ‘4A, 4B, 4C’ seçenekleri yer alacaktır. Bu seçeneklerden sizin sigorta türünüzle ilgili olanı seçiniz. Hemen altında yer alan kısımda ise ilk sigorta başlangıç tarihinizi girerek ‘Sorgula’ butonuna basınız.

 

Prim Ödeme Günü, Emeklilik Yaşı ve Sigortalı Yıl Süresi Bilgileri

 

Girilen bilgilere göre emekli aylığı/yaşlılık aylığına hak kazanma süreniz verilir. Prim ödeme gün sayısı ve emeklilik yaş sınırı ile beraber prim ödeme gün sayısı ve sigortalı geçirilmesi gereken yıl miktarı sistem tarafından sorgulanarak size sunulacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın