Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim? - E-Devlet Türkiye

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?Ne zaman emekli olabilirim sorusu çalışma koşullarına ve çalışma süresine göre değişkenlik gösterir. Günümüzde 4A tabiri SSK, 4B Bağ-Kur, 4C kavramı ise Emekli Sandığı ifadesine karşılık gemektedir. Normal şartlarda ne zaman emekli olabileceğinizi sizden istenilen belirli bilgiler ile e-Devlet şifrenizle www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olabilirim?
Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emeklilik Koşulları Nelerdir? 

Çalışan kişiler, belirli koşulları sağladıklarında ve belirlenmiş prim gününü tamamladıklarında emekliliğe hak kazanmış olurlar. Emeklilik koşulları çalışanın işe giriş tarihi (SGK başlangıç tarihi), cinsiyeti ve sigorta türüne(4A/4B/4C) göre değişkenlik göstermektedir.

Emeklilik Yaşı Hesaplama Şartları

Emeklilik yaşının hesaplanabilmesi için kişinin SGK başlangıç tarihini dikkate alması gerekir. İkincil olarak kadınlar erkeklerden daha erken emekli olabilmektedir. Sigorta türü, çalışma koşullarına göre değiştiği için emeklilik süresi değişmektedir.

e-Devlet
e-Devlet

Prim Gün Sayısı Nedir? 

Ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtı için prim gün sayısı belirlenmiştir. Çalışanın emeklilik koşullarını sağlayabilmesi için kanunda belirlenmiş iş günü kadar SGK çalışma süresini doldurması gerekmektedir.

Sigorta başlangıç tarihi 09.09.1999 – 30.04.2008 arasında olan kadın ve erkekler 7000 prim günü sonrasında emekli olabilirler. Bu tarihler arasında 4500 emeklilik prim günü ile emekli olmak isteyen kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 25 yıldır sigortalı olarak çalışıyor olmaları gerekmektedir. 30.04.2008 tarihi sonrasında emeklilik yaşı kademeli olarak artmaktadır.

Ne Zaman Emekli Olurum? 

E-Devlet sitesine veya uygulamasına sizin için belirlenmiş olan şifrenizi kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından Ne zaman emekli olurum sorusunun cevabına erişebilirsiniz. Şifrenizi PTT kurumlarından 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum?
Ne Zaman Emekli Olurum?

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Yaşı Hesaplama

– e-Devlet sitesi anasayfasında “Kurumlar” kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir.

– Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünde “Emekli Olma Şartları” kısmında yer alan “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olurum?” bağlantısını seçtiğinizde sizden bir takım bilgiler istenecektir.

– “Sigorta Kolu” ve “Hizmete Başlama Tarihi” kısımlarını doldurmanız ve “Sorgula” butonunu işaretlemeniz halinde emeklilik yaşı ile ilgili detaylara erişebilirsiniz.

– Emeklilik yaşınızı, prim ödeme gün sayınızı ve sigortalılık sürenizi belirten şartlar detaylı olarak listelenecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 24 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim? (19 Yorum)

    • 1990 da sigorta girişim var ama 1996 da pirim yatmaya başladı ne zaman emekli olabilirim lütfen cevap bekliyorum

  1. 1991 iş giriş 11/08/1974 doğumluyum 2007 den beri ağır sanayide çalışıyorum ne zaman emekli olurum 8300 gün prim var

  2. Giriş9/10/11987/1823 günüm var 4 yıl yatalak bobamapaktım bakıcı mağışaldı nezaman emekli olabilirim

  3. 1969 doğum işe giriş 9/10/1987 1823 günüm var 4 yıl yatalak bobama baktım bakıcı mağışı aldım 18 ay askerlik borçlanma bar nezaman emekli olurum