Mobil/Sabit/İnternet/Kablo Tv/Uydu İşletmecilerinden Borç/Alacak Sorgulama ve Ödeme/İade İşlemleri Nasıl Yapılır?E-devlet sistemi sayesinde vatandaşlar artık birçok işi bilgisayarlarından veya telefonlarından kolayca halledebiliyor. 2018 yılında uygulamaya giren mobil, tv ve internet abone bilgilerini sorgulama ve borç ödeme sistemi sayesinde vatandaşlar aboneliklerini kolayca takip edebilme imkanına eriştiler. Peki bu işlemler nasıl gerçekleşir?

İşletmelerden Alacağınız Olabilir

Yeni sistem sayesinde “Borç ve Alacak Bilgilerinin Sorgulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kapsamında 22/09/2014 tarihli ve 2014/DK-THD/466 sayılı Kurul Kararı gereğince 200.000 abone veya fazlası bulunan işletmelerin borç ve ödeme bilgilerine ulaşmak mümkün. E-devlet’e ister bilgisayardan isterseniz telefonunuzdaki uygulamadan giriş yaparak bu içeriğe ulaşabilirsiniz. Borçlarınızı görebildiğiniz gibi, eğer işletmelerden alacağınız varsa onları da görmeniz mümkün. Bu durumda paylaştığınız hesap numarasına alacağınız miktar 15 gün içerisinde yatırılıyor.

Mobil Sabit Internet Kablo Tv Uydu İşletmecileri
Mobil Sabit Internet Kablo Tv Uydu İşletmecileri

Sistemde Hangi İşletmeler Var?

Sisteme girmeden ve borcunuzu/alacağınızı sorgulamadan önce hangi işletmelerin olduğunu bahsetmek gerekirse:

  • Mobil İşletmeciler: Türk Telekom TT Mobil, Turkcell, Vodafone
  • Sabit Şebeke İşletmecisi: Türk Telekom
  • İnternet Servis Sağlayıcıları: Millenicom, Turkcell Superonline, Türk Telekom TTNet, TurkNet, Vodafone Net
  • Kablo Tv/İnternet İşletmecisi: Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.
  • Uydu Platform İşletmecileri: Digiturk, D-Smart

Bu işletmelerin her biriyle ayrı ayrı işlem yapabilir, borcunuz veya alacağınızı sorgulayabilir, ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Sorgulama/Alacak/Ödeme Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemine ister web sitesi üzerinden isterseniz e-devlet mobil uygulamasından giriş yapabilirsiniz. Girişinizi yaptıktan sonra arama bölümüne borç ve alacak sorgulama, borç sorgulama, alacak sorgulama yazılarından birini yazıp gelen sonuçlar arasından Mobil/Sabit/İnternet/Kablo Tv/Uydu İşletmecilerinden Borç/Alacak Sorgulama ve Ödeme/İade İşlemleri seçeneğini seçiniz. Telefon uygulamasında mobil, internet, sabit hat diye arayarak ayrı ayrı şekilde abone olduğunuz işletmeciye ulaşabildiğiniz gibi bilgisayar üzerinden hepsine aynı anda da ulaşabilirsiniz.

Mobil Sabit Internet Kablo Tv Uydu
Mobil Sabit Internet Kablo Tv Uydu

Sitede açtığınız ekranda yukarıda belirttiğimiz işletmelerin ekranları belirecektir. Bu ekranda eğer aboneliğiniz varsa borcunuz veya alacağınız, yoksa ise 0 sayısı yazmaktadır. Eski aboneliklerinizi de görüntüleyen sistemde daha ayrıntılı bilgi için “detaylı bilgi” yazan yere tıklamanız yeterlidir. Borcunuzun olduğu işletmenin detaylı bilgisine tıklarsanız, ödeme ekranına gönderen ilgili butonu da görebilirsiniz.

           

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın