Milli Parklarda Orman Vasıflı Alanlarda İrtifak Hakkı Başvurusu


Sahip olduğu eşsiz tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye, bu anlamda dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisidir. Ülkemiz, jeopolitik konumu, dört mevsimi bir arada yaşaması ve farklı yer şekillerine, bitki örtülerine sahip olması ile sayısız doğal ve tarihi güzelliği içinde barındırmaktadır. Ülke içinden ve dışından milyonlarca ziyaretçinin uğrak noktası olan bu alanları koruma ve gelecek nesillere aktarabilmek için milli parklar kanunu hayata geçirilmiştir.

MİLLİ PARK NEDİR?

Resmi olarak düzenlenen Milli Parklar Kanunu’na göre; ulusal ve uluslararası anlamda doğal güzelliğe sahip olan bölgelerin çıkarılan bir takım yasalar çerçevesinde hem kullanımının hem de korunmasının sağlanması ile işaret edilen bölgelere milli park adı verilmektedir. Geçmişte yaşayan insanlar tarafından inşa edilerek ya da korunarak bugünlere gelmeleri sağlanan bu değerlerin sonraki nesillere ulaştırılması açısından milli parklar kanunu son derece önemli bir adımdır. Orman ya da milli park özelliği taşıyan bölgelerle ilgili bir diğer konu da irtifak hakkı mevzusudur.

İRTİFAK HAKKI NEDİR?

Kişiye ya da kuruma ait bir mülkün başka kimseler tarafından kullanılabilmesi için izin ya da onay verilmesine irtifak hakkı adı verilmektedir. Kiralama ile benzerlikler taşımasına rağmen irtifak konusu oldukça farklıdır. Söz konusu alanı ya da gayrimenkulü kullanma izni alan kişi kiralama durumundan farklı olarak bahsi geçen bölge üzerinde tesis yapabilir ve uzun süreli olarak kullanabilmektedir. Ayrıca bu hakkın verilmesi durumunda da mevcut tapuya işlenmesi de söz konusudur. Vatandaş, tercih ettiği bölge üzerinde irtifak hakkı sahibi olabilmek için ilgili devlet kurumuna başvuru da bulunmak zorundadır. Bu başvuruyu e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmesi mümkündür.

E-DEVLET HAKKINDA

Vatandaşların yerine getirmeleri gereken resmi işlemlerini internet üzerinden ilgili devlet kurumlarına ulaşarak gerçekleştirmesine olanak tanıyan sisteme e-Devlet ismi verilir. Bu sanal ortam içerisinde askerlik sevk belgesi oluşturmadan vergi ödemelerine, trafik cezası sorgulamadan sınav sonuçlarına ulaşmaya kadar pek çok hizmete ulaşmak mümkündür. Bu hizmetlerden birisi de irtifak hakkı başvurusu işlemidir.

SİSTEME NASIL GİRİLİR?

E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için vatandaşlık numarası ve PTT şubelerinden temin edilebilen e-Devlet şifresi yeterlidir. İnternet üzerinden türkiye.gov.tr. web adresine giriş yapıp kimlik numarası ve şifreyi yazarak sisteme ulaşmak mümkündür.

İRTİFAK HAKKI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  • İnternet tarayıcısına türkiye.gov.tr yazarak TC no ve şifre girilerek sisteme erişilir
  • Açılan e-Devlet ana sayfasının üst bölümünde yer alan ‘arama’ kutusuna ‘milli parklarda orman vasıflı alanlarda irtifak hakkı başvurusu’ yazılır ve gelen başlığa tıklanır
  • Sistemin yönlendirdiği sayfada mevcut başvuru görüntülenebilir. Ayrıca sayfanın sağ tarafında bulunan ‘yeni başvuru’ butonuna tıklayarak yeni talep açmak mümkündür
  • Mevcut sayfanın çıktısını alabilmek için ‘yazdır’ butonuna tıklamak yeterlidir
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın