Milli Kütüphane Fotokopi Hizmeti Nedir?Ankara Bahçelievler’de bulunan milli kütüphane içerisinde çok sayıda kitap ve belge bulunuyor. Kullanıcıların yararlanması için birden fazla hizmet sunan kütüphaneye üye olmak için mutlaka şahsen kayıt yaptırmak gerekiyor. Üyelik işlemleri için öncelikle milli kütüphanenin resmi sitesinde bulunan ön kayıt formunu doldurmanız işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlıyor. Üyelik kimliği için ise kütüphaneye şahsen gitmeniz şart aksi halde üyelik işlemleriniz yarıda kalıyor.

Milli Kütüphane
Milli Kütüphane

Milli Kütüphane Üyelik İşlemleri

Milli kütüphane üyelik işlemi için yönetmeliğe göre birtakım belgeler gerekiyor. Kayıt esnasında ihtiyacınız olabilecek belgeler arasında akademisyenler için akademisyen kimlik kartı ya da akademisyen olduğunu gösteren imzalı belge, üniversite ya da yükseköğrenimdekiler için öğrenci kartı veya üniversite öğrencisi olduğuna dair imzalı resmi belge gerekiyor. Öte yandan kamu çalışanları ve emekliler için personel kimlik kartları, emekli kimliği ya da kamu çalışanı olduğunu gösteren imzalı ve onaylı bir belge isteniyor. Yazılı ve görsel basın mensupları kimlik kartlarıyla üyelik işlemini tamamlayabiliyor. Bir meslek odası veya baroya kayıtlı meslek sahipleri baro kimliği, meslek odasına kayıtlı olduğuna dair onaylı belgeyle üye olabiliyor. Ayrıca Özürlüler İdaresi Başkanlığınca verilen görme özürlü kimlik kartına sahip görme engelliler de rahatlıkla kayıt yaptırabiliyor. Üyelik işlemleri için 3,5 TL gibi bir ücret isteniyor.

Milli Kütüphane Üyelik
Milli Kütüphane Üyelik

Milli Kütüphane Hizmetleri

Milli kütüphanenin sunduğu hizmetler arasında konuşan kitaplık, teknolojik hizmetler, kitap ayırtma, fotokopi hizmeti oldukça dikkat çekiyor. Çalışma ve konferans salonlarıyla da kullanıcılarına rahat çalışma ortamları sunuyor. Milli kütüphane nerede diye soracak olursanız eğer Ankara olduğu cevabını verebiliriz.

e-Devlet ÜZerinden Milli Kütüphane Üyelik Başvurusu
e-Devlet ÜZerinden Milli Kütüphane Üyelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Milli Kütüphane Fotokopi Hizmeti

Ankara dışındaki kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayan fotokopi hizmeti istenilen kitabın belli sayfalarını fotokopi olarak size yolluyor. Bütün kitabın fotokopisi ise Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre gönderilemiyor. Bilgi almak istediğiniz kitabın belli aralığı ya da bölümünü yazarak fotokopi ücretini ödemeniz gerekiyor. Ödediğinize dair dekontun ilgili faksa gönderilmesiyle fotokopi hazırlanıyor. Bir defada ancak altı kitabın fotokopisi istenebiliyor. Ayrıca bu fotokopilerin ticari amaçlı kullanılması ise kesinlikle yasak. Ankara dışındaki araştırmacılar e-Devlet üzerinden de istedikleri kitabın belirli sayfalarının fotokopisinin gönderilmesi için talepte bulunabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın