Milli Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane Kitap Ayırtma Talebi Nasıl Yapılır?


Milli kütüphaneden kitap ayırtma yöntemiyle kütüphaneye gitmeden veri tabanı kitap sorgulama işlemlerinizi e-Devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Adım adım yapılması gerekenler şunlardır:

Veri Tabanı Kitap
Veri Tabanı Kitap Sorgulama

Kitap Ayırtma Talebi İşlemleri 

Giriş 

Öncelikle e-Devlet sitesine şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yapmalısınız.

Merkez kütüphane işlemlerinin kurum üzerinden hafta için akşam 17.00 itibariyle sona ermesi ve hafta sonu da kütüphane depolarının kapalı olması sebebiyle bu işlemi internet üzerinden sağlama yolunun önü açılmıştır.

Merkez Kütüphane
Merkez Kütüphane Kitap Sorgulama

Tarama 

İstediğiniz kitabı ayırtabilmek için öncelikle veri tabanı kitap servisi üzerinden kitabın künye bilgilerine ulaşmalısınız. Zira bir sonraki aşamada kitapla ilgili bazı bilgiler sizden talep edilecektir.

Ayırtma talebinde bulunduğunuz seferde en fazla ( eğer araştırma yapan bir kişiyseniz) 6, akademisyenseniz 12 kitap talebinde bulunabilirsiniz.

Başvuru Talep Formunun Onayı 

Bazı gerekli bilgilere ilişkin bir yazıyla karşılaşıp bu şartları kabul ettikten sonra başvur butonuna tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz.

Kitap Ayırtma Bilgilerinin Girilmesi 

Kitap sorgulama işlemi esnasında kitapla ilgili ulaşmış olduğunuz yer numarası ve cilt numarası bilgilerini bu aşamada girmeniz gerekmektedir.

Bunun yanısıra elbette kitap adı ve yazar adı da girilen diğer bilgiler arasında yer almaktadır.

Bu aşamada bazı kişisel bilgilerinizi de girmeniz gerekmektedir. Bunlar arasında; TC kimlik numaranız, e-posta adresiniz ve isim-soyisim bilgileriniz girilmelidir.

Son olarak rezervasyon tarihini de seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kitap Sorgulama
e-Devlet Üzerinden Kitap Sorgulama

Ayırtma Talebi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ayırtacağınız kitabı 1 gün önce ya da aynı gün içerisinde (16.00’a kadar) sistem üzerinden başvuru talebinde bulunarak gerçekleştirmelisiniz.

Bu işlemi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sunduğu hizmetler bölümünden bulabilirsiniz. Ve ayrıca kitap ayırtma bölümüne girdiğinizde daha önce ayırtma talepleriniz olup olmadığını kontrol edebilir, yeni rezervasyon işlemi de yapabilirsiniz.

Kitap sorgulama hizmeti sayesinde kitabın kütüphanede yer alıp almadığını öğrenebildiğiniz gibi başka bir kullanıcıda olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Veri tabanı kitap hizmeti ile kitabınızı son teslim etme zamanını da kolayca takip edebilirsiniz. Bu sebeple iletişim adresi olarak girdiğiniz e-posta adresinin doğruluğuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın