Mesleki Sorumluluk Poliçe Sorgulaması Nasıl Yapılır?


E-Devlet kapısı üzerinden online olarak alabileceğiniz hizmetlerden biri olan mesleki sorumluluk poliçe sorgulama, pek çok durumda hayat kurtaran bir uygulamadır. Farklı meslek dallarındaki vatandaşları ilgilendiren bu hizmeti almak için e-Devlet sistemine giriş yapmanız ve kısa birkaç adım atmanız yeterli olacaktır. Sorgulama işlemi sadece birkaç dakika almaktadır ve önünüze tüm detayları sunmaktadır.

Mesleki Sorumluluk Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?
Mesleki Sorumluluk Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

Doktor, eczacı, mühendis, mimar gibi meslek sahibi kişilerin, mesleki faaliyetleri sırasında yaşanan hatalı işlem sonucu zarar gören üçüncü kişilere ödemekle yükümlü olabileceği, yasal tazminatlara karşı koruma sağlayan sigorta türüne mesleki sorumluluk sigortası adı verilir. Var olan hata riskinin tüm mali sorumluluğunu üstlenen bir sigorta türüdür. Mesleki sorumluluk poliçe sorgulama ile bu sigorta hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilir.

Mesleki Sorumluluk Poliçesi Nedir?
Mesleki Sorumluluk Poliçesi Nedir?

Mesleki Sorumluluk Poliçe Neleri Kapsar?

Mesleki sorumluluk poliçesi; avukat, mimar-mühendis, seyahat acentesi, serbest muhasebeci, medya hizmeti, insan kaynakları, destek hizmeti gibi meslek gruplarını kapsamaktadır. Sigorta sahibi kişinin mesleki hizmetini yaparken gerçek ya da iddia edilen hata veya kusur nedeniyle işini yerine getirememesi durumlarında üçüncü şahıslar tarafından talep edilen tüm durumları kapsar.

Mesleki Sorumluluk Poliçe Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Mesleki sorumluluk poliçe sorgulama yapmak için izlenmesi gerek yol oldukça basittir. Bu hizmet Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinde, e-Devlet kapısı üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Bu hizmetten yararlanmak için sisteme, kimlik onayını geçerek giriş yapmak gerekmektedir.

Mesleki Sorumluluk Poliçe Sorgulama
Mesleki Sorumluluk Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve şifre bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girilmelidir. Herhangi bir şifreniz bulunmuyorsa ya da şifrenizi hatırlamıyorsanız, en yakın PTT şubesinden şifre talebinde bulunabilirsiniz. Şifre almak için kimliğiniz ve az bir miktar ücret yeterli olacaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama için şunlar yapılmalıdır:

  • Ana sayfa menüsünde yer alan bölümlerden “Kurumlar” seçeneğini seçin.
  • Bu bölümdeki alt sayfalardan biri olan “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi” bölümünü açın.
  • Kurumun verdiği hizmetlerin listesi içinden “Mesleki Sorumluluk Poliçe Sorgulaması” sayfasına tıklayın.
  • Yeni açılan sayfada ihtiyacınız olan sorgulama sonuçları karşınıza gelecektir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın