Meb Sınav Yeri Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Meb Sınav Yeri SorgulamaSınav ve Sınav Başvurusu Nedir?

Hayatımıza güzel bir şekilde devam edebilmek için eğitim hayatımız boyunca birçok sınava tabii tutuluruz. Eğitime başladığımız günlerden bu yana bu sınavlar hep devam etmektedir. İyi bir liseye gitmek için liseye giriş sınavları, iyi bir üniversiteye gitmek için üniversiteye giriş sınavları, ehliyet alabilmek için ehliyet sınavları, işe girebilmek için KPSS vs sınavlara katılmakla yükümlü oluruz. Bu sınavlardan aldığımız sonuçlar ile bir sonraki adımımızı belirler ve hayatımıza yön veririz. Ancak bu sınavlara girebilmek için ilk adım sınavlara başvuruda bulunmaktır. Sınavlar için başvuruda bulunuruz ve bu başvuru sonucu sınava giriş yerlerimiz bize iletilmektedir.

E-Devlet Nedir?

E-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. E-Devletin vatandaşlar için birçok avantajı bulunmaktadır. Bürokrasiye takılmama, memurların gereksiz yükümlülüklerle vakit kaybetmemesi, zaman tasarrufu, hızlı işlem bu gibi avantajlardan sadece birkaçıdır.

Sınav Yeri Sorgulama

Gireceğimiz sınavlar için başvurudan sonraki aşama sınav yerlerimizin belirlenip bizlere bildirilmesidir. Sınav yerini öğrenme sınava girişteki ilk ve en önemli aşamalardan biridir. Çünkü sınav yerimiz ile ilgili alacağımız sınav yeri giril belgesi,sınava giriş için elimizde bulunması gereken iki önemli belgeden biridir. Bir diğer belge ise kimliğimizdir. Sınav Yeri Sorgulama teknolojinin ilerlemesi ve internet ve bilgisayarın hayatımızın içine girmesiyle birlikte çok kolay hale gelmiştir. Artık internet üzerinden çok kolay bir şekilde sınav yerlerimizi sorgulayabiliriz.

MEB Sınav Yeri Sorgulama

E-Devlet sisteminin sağladığı kolaylıklardan biri de E-Devlet MEB sınav yeri sorgulama sistemidir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sınavları, Ehliyet Sınavları, Açıköğretim Ortaokul ve Açıköğretim Lise Sınavları olarak açıklayabiliriz. MEB ayrıca kurumlar arası kıdem artışı ve unvan değişikliği için de bazı sınavlar yapmaktadır. MEB’in yaptığı bu sınavlara katılabilmek için öncelikle başvurunuzun ve kayıt işlemlerinizin tamamlanmış olması gerekir. Kayıt işlemlerinizden sonra ise MEB tarafından sınav yerleri ve saatleri ile ilgili bilgilendirme yapılır. Sınav yerinizin nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız e-devlet aracılığı ile sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-devlet MEB sınav yeri sorgulama nasıl yapılır?

1.Aşama: Sınav yerinizi sorgulamak için ilk yapmanız gereken E-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve PTT’den alacağınız şifreniz ile giriş yapmaktır.

2.Aşama: Giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümünden Millî Eğitim Bakanlığı uygulamalarına gitmek ve buradan “sınav yeri sorgulama” kısmını seçmektir.

3.Aşama çıkacak kısımda istenilen sınav tarihi vs. gibi size ve gireceğiniz sınava ait bilgileri doldurmaktır, bu aşamadan sonra karşınıza sınav yeri belgeniz çıkacaktır. Aynı sayfanın sağ üst kısmındaki ‘’yazdır’’seceneği ile belgenizi yazdırma imkanınız da bulunmaktadır. Bu sayede ehliyet sınavı yeri, açıköğretim ortaokul ve lise sınavları giriş yeri gibi belgelerinizi kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın