MEB Öğrenci Nakil İşlemi - E-Devlet Türkiye

MEB Öğrenci Nakil İşlemiSon yıllarda kamu kuruluşları ile ilgili olan işlemlerimizi internet üzerinden yapmak ve internet üzerinden takip etmek yaşamımızı oldukça kolaylaştırdı. Eskiden devlet işlerimiz için çok fazla enerji çok fazla zaman tüketmemiz gerekirdi. Ne kadar bu tarz işlemlerden kaçınmaya çalışırsak çalışalım yaşadığımız ülkemizde mutlaka bu sevimsiz bürokrasi işlerine maruz kalmamız kaçınılmaz bir durumdu. E-Devlet kapısı tüm bu nedenlerden dolayı önemlidir. Ayrıca bu sistem, işlerimizi istediğimiz her an takip etme kolaylığı da sunmaktadır.

Öğrenci Nakil İşlemlerinin e-Devlet Kapısı Üzerinden Yapılmasının Faydaları

Okul nakil işlemleri, e-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Bu sistem üzerinden okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise kademesindeki öğrencilerin velilerinin nakil talebi e-Devlet kapısı tarafından yürütülmektedir. Bu da velilerin nakil işlemini daha kolay yapabilmesinin önünü açmıştır.

Bu zamana kadar veliler nakil talebini, okul idarelerine dilekçe ile iletiyorlardı. Şehir içi ya da şehir dışı nakiller için bizzat giderek dilekçe vermek kişiler için zorlu olabiliyordu. Yeni duruma göre bu işlem için sarf edilen enerji ve hata payı oldukça azalmıştır.

E- Devlet Sisteminden Öğrenci Nakil İşlemi Nasıl Yapılır?

  • www.turkiye.gov.tr sitesine giriş yapılır. Bunun için gerekli olan e-Devlet şifresi ve T.C kimlik numarasıdır.
  • Sayfaya giriş yaptıktan sonra, ana sayfa arama bölümünden “öğrenci nakil işlemi “ yazarak arama yapabilirsiniz.
  • Yeni açılan sayfada çıkan “Milli Eğitim Bakanlığı/MEB Öğrenci Nakil İşlemi” yazısı üzerine tıklayınız.
  • Bu sayfada” Velisi Olduğunuz Öğrenciler” adlı tabloyu göreceksiniz. Bu tabloda velisi olduğunuz öğrenciler sıralanmıştır. Naklini istediğiniz öğrencinin olduğu satırda mavi renkte ” Veli Nakil Sistemine Bağlan” butonuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Bu işleme evet diyerek e-okul sistemine geçiş yapmış oldunuz.
  • Burada ”Kurum” bölümünden hangi okula nakil istiyorsanız seçim yapın. Daha sonra ” Başvuruyu Kaydet” e tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Başvuruda bulundunuz şimdi ne olacak? Nakil başvuru süreçlerini, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ya da e-Devlet kapısı üzerinden takip edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

MEB Öğrenci Nakil İşlemi (1 Yorum)