Lise Mezuniyet Belgesi Doğrulama - E-Devlet Türkiye

Lise Mezuniyet Belgesi DoğrulamaEğitim hayatı içerisinde gidilen lise tarafından öğrenciye verilen ve hem ders anlamında hem de davranış anlamında başarılı olunduğunu, okulun tamamlandığını simgeleyen belgeye lise mezuniyet belgesi denir. Kişiye verilen bu belge, hayatının pek çok alanında kendisine faydalı olmaktadır. İş bulma, askere gitme ve yüksek eğitim alma gibi aşamalarda ilgili kurumlar bu belgeyi istemekte ve yapılacak işlemlerde mezuniyet belgesi göz önüne alınarak adım atılmaktadır. İnsanların bu anlamda daha kolay ve hızlı işlem yapabilmesi için e-Devlet tarafından bir hizmet sunulmuştur. Söz konusu hizmetin adı Lise Mezuniyet Belgesi Doğrulama olarak bilinmektedir.

E-Devlet Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından uygulamaya konulan ve vatandaşların kamu kuruluşları ile ilgili işlemlerini internet üzerinden yapmalarını sağlayan online sisteme e-Devlet adı verilmektedir. Arzu eden her Türk vatandaşı türkiye.gov.tr adresi üzerinden TC Kimlik Numaralarını ve PTT kuruluşundan temin edebilecekleri kendilerine özel şifrelerini girerek bu sisteme kolayca ulaşabilecek ve diledikleri hizmeti anında alabileceklerdir.

E-Devletten Belge Doğrulama

Hemen hemen tüm kamu kurumlarına ulaşma ve ilgili işlemleri online olarak yapma fırsatı sunan e-Devlet, resmi bir kuruluştan alınan belgeyi doğrulamak isteyen kişiler için de ‘belge doğrulama’ hizmetini getirmiştir. Bu sistem sayesinde Lise Mezuniyet Belgesi de dahil olmak üzere, herhangi bir resmi belgeyi, üzerindeki barkod numarasını girerek online olarak doğrulamak mümkün.

Barkod Numarası Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren bir yenilik de barkod uygulamasıdır. Barkod, bilgisayar aracılığıyla herhangi bir belgeye ya da nesneye ait bilgilerin içine yüklendiği, farklı kalınlıktaki çizgilerden ve rakamlardan oluşan özel bir kod sistemidir. Pek çok alanda kullanılan barkod, resmi belgeler üzerinde de yerini alarak ihtiyaç duyulduğunda sistem üzerinden doğrulama yapma fırsatı sunmaktadır.

Nasıl Yapılır?

  • İnternet üzerinden türkiye.gov.tr adlı adrese girilerek açılan sayfada TC Kimlik No ve Şifre yazan bölümler doldurulur ve sisteme giriş yapılır.
  • Sayfanın en üst bölümünde yer alan arama kutucuğuna ‘Lise Mezuniyet Belgesi Doğrulama’ yazılarak tıklanır.
  • Tıklamanın ardından gelen başlıkların arasından belge doğrulama ile ilgili olanı seçilerek ilgili sayfaya gidilir.
  • Açılan ekranda yer alan kutucuklara, TC Kimlik No ve doğrulanmak istenen belge üzerinde yer alan barkod numarası girilerek ‘Devam Et’ denilir.
  • İstenilen bilgiler girilip devam edildikten sonra ekrana gelen ‘onay formu’ doldurularak ‘sonuç’ aşamasına geçilir ve burada belgenin doğru olup olmadığı öğrenilir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın