Lisans Burs Başvurusu ve Sonuç Takibi Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

Lisans Burs Başvurusu ve Sonuç Takibi Nasıl Yapılır?Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra öğrenciler lisans burs başvuru tarihleri bilgisinin ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor. Bilindiği gibi KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) her yıl belli sayıdaki lisans öğrencilerine burs veya geri ödemek koşuluyla kredi sağlıyor. Başvurular ise genellikle Ekim ayı içerisinde e-Devlet üzerinden alınıyor. Peki, burs başvuruları nasıl yapılıyor? Başvuru yaparken nelere dikkat etmeli? Sizin için adım adım açıklıyoruz;

Lisans Öğrencilerine Burs
Lisans Öğrencilerine Burs Verilme Şartları

E-Devlet Burs Başvurusu İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

  • Burs başvurusu yapabilmek için öncelikle e-Devlet hesabına sahip olmanız gerekiyor. Bunun için PTT şubelerine nüfus cüzdanınızla şahsen başvurup TC kimlik numaranızı ibraz ederek e-Devlet şifrenizi zarf içinde temin edebilirsiniz. İşlem masrafı 2 TL’dir. Edindiğiniz şifreyle (https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/) adresinden hesabınızı oluşturabilirsiniz.
  • Ana sayfanıza girdiğinizde arama çubuğunun altındaki butonlardan ilk sırada olan e-Hizmetler butonuna tıklayın.
  • Açılan sayfada kurum hizmetleri sekmesinde bulunmuş olacaksınız. Bu sekmede biraz aşağı indiğinizde resmi kurumların sunduğu hizmetleri göreceksiniz. Bunların içinden Eğitim butonuna tıklayın.
  • Eğitim sekmesinde aşağı indiğinizde Gençlik ve Spor Bakanlığı logosunu ve altında sunduğu tüm hizmetleri sıralanmış göreceksiniz. Burada ilk hizmet olan Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu başlığına tıklayın.
  • Bu hizmette henüz başvurular açılmadığı için “2018-2019 KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvuruları Sona Ermiştir.” uyarısıyla karşılaşacaksınız. Ancak başvurular aktif hale geldiğinde burada sizden kimlik bilgileriniz, kendiniz ve ailenizin mevcut mal varlığı ve gelir durumunuz hakkında bilgiler isteyen formu doldurmanız gerekecektir.
Lisans Burs Başvuru Tarihleri
Lisans Burs Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Gelir Bilgileri Neden İstenmektedir?

Gelir bilgilerinin istenme sebebi burs veya kredi almak için belli maddi koşulları sağlamak zorunda olmanızdır. Formda doldurduğunuz bilgilere göre size uygun görüldüğü takdirde burs veya krediden birini alma hakkına erişebilirsiniz. Aynı anda hem burs hem kredi almanız ne yazık ki, mümkün değildir. Sonuçların genellikle Kasım veya Aralık ayı dolmadan açıklanması beklenmektedir.

Lisans Burs Başvuru Tarihleri E-Devlet
e-Devlet’ten Lisans Burs Başvuru Tarihleri Öğrenme

Sonuçlar Açıklandıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Sonuçların e-Devlet üzerinden açıklanmasıyla birlikte okulunuzun bulunduğu konuma göre belirlenen Ziraat Bankası şubesine giderek başvurunuzu tamamlayıp, adınıza hesap açtırmanız gerekmektedir.

Hesabınız açıldığında doğum tarihinizin son rakamına göre her ayın 6 ile 10’u arasındaki  tarihlerden birinde burs veya kredinizi alabileceksiniz.

Hesabınıza Ne Kadar Burs/Kredi Yatacak?

İlk bursun, başvuru yaptığınız Ekim ayı da eklenerek yatırılacağını unutmayınız. 2018-2019 eğitim öğretim yılında bir aylık burs/kredi ücreti 500 TL idi.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 27 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın