Küpe ile Büyükbaş Hayvan Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Küpe ile Büyükbaş Hayvan SorgulamaÜlkelerin ekonomileri turizm, sanayi ve tarım gibi temel taşlar üzerine kurulmaktadır. Pek çok ülke için bu temel taşlardan birisi de hayvancılıktır. İklimi ve yer şekilleri uygun olan bölgelerde hayvan yetiştiriciliği çok büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda hem iklim hem de yeryüzü şekilleri açısından oldukça elverişli olan Türkiye, büyükbaş-küçükbaş hayvanlardan arıcılık ve balıkçılığa kadar pek çok farklı alanda hayvancılık sektörünü sürdürmektedir. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesinde yaygın olan büyükbaş hayvancılık, hem ülke ekonomisi hem de bölge halkının geçimi düşünüldüğünde son derece mühim bir yere sahiptir. Ülke genelindeki hayvan varlığını korumak ve mevcut çalışmaları daha verimli ve kaliteli bir seviyeye çekmek amacıyla büyükbaş-küçükbaş hayvanlarda küpe numarası uygulamasına geçilmiştir.

HAYVAN KÜPESİ NEDİR?

Mevcut hayvan varlığını korumak ve kayıt altına almak amacıyla hayata geçirilen ve her bir hayvana özel bir numara verme esasına dayanan uygulamaya denir. Türkvet sistemi ile koordineli çalışan bu proje sayesinde küpe numarası verilen hayvanlar sisteme kaydedilmekte ve söz konusu canlı ile ilgili pek çok bilgiye ulaşılabilmektedir.

TÜRKVET HAKKINDA

Veteriner Bilgi Sistemi adıyla bilinen TÜRKVET, ülke çapındaki tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanların belli bir veri tabanı üzerinde kayıt altına alınmasını ve kimliklendirmesi temeline dayanmaktadır. 2006 yılından itibaren çalışmalara başlayan bu sistem, 2009 senesinde Avrupa Birliğine uyum yasaları kapsamında yenilenmiş ve daha geniş bir ağa sahip olmuştur. Bunların yanında, hayvan küpe numaralarını e-Devlet üzerinden sorgulatarak mevcut hayvanlar hakkında pek çok bilgiye internet üzerinden ulaşmak mümkündür.

KISACA E-DEVLET

Vatandaşların resmi kurum ve kuruluşlarla olan işlemlerini internet üzerinden halledebilmeleri için hayata geçirilen sanal hizmet sistemine e-Devlet ismi verilmektedir. Sigorta işlemlerinden vergi ödemelerine, adli sicil kaydı sorgulamadan sınav sonuçlarına kadar sayısız hizmeti sunan bu sistem, küpe numarası ile hayvan sorgulama işlemini de barındırmaktadır.

E-DEVLETTEN KÜPE İLE HAYVAN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

  • İnternet üzerinden TC kimlik numarası ve şifre yardımıyla e-Devlet sistemine giriş yapılır
  • Açılan ana sayfanın en üst kısmında yer alan ‘arama’ kutucuğuna ‘küpe ile büyükbaş hayvan sorgulama’ yazılır ve ekrana gelen başlığa tıklanır
  • Sistemin yönlendirdiği sayfanın orta kısmındaki ‘’*Küpe Numarası’’ kutucuğuna bilgileri sorgulanacak hayvanın küpe numarası yazılır ve hemen altında bulunan ‘sorgula’ butonuna tıklanır
  • Bu aşamalar geçildikten sonra ekrana gelen sayfada ilgili hayvan hakkında detaylı bilgilendirmeye ulaşmak mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın