Kültür ve Turizm Bakanlığı Yeni Tesis Belge Başvurusu Nasıl Yapılır?


İnternet üzerinden pek çok hizmet almak, uzun süreli bürokratik işleri tamamlamak ve sorgulatmak mümkün hale geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen yeni tesis belge başvurusu sorgulama hizmeti de bu işlemler arasında sayılabilir. Başvuru yaptığınız turizm belgesini doğrulamak ve sorgulatmak istediğinizde e-Devlet sistemine giriş yapıp sizden istenen temel bilgileri girmeniz yeterli olmaktadır.

Yeni tesis belgesi, ilgili bakanlık tarafında verilen ve turizm sektöründe yapılan yatırımların niteliklerini belirlemek, bu tesislerin kalite ve düzenini korumak amaçlı oluşturulan belgelerdir. Turizm sektörüne yatırım yapan her kişi ya da kurumun bu belgeye sahip olması gerekmektedir.

Yeni Tesis Belge Başvurusu Nedir?
Yeni Tesis Belge Başvurusu Nedir?

 

Tesis Belgesi Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni bir tesis açmak isteyen kişi veya kuruluşların tesis belgesi almak için Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden başvuru yapması gerekir. Bu başvuru için gerekli olan belgeler ise şöyledir:

  • Yapı ya da arsaya ait tapu
  • Rapor ve imza sirküleri
  • Çalışma ve iş yeri açma ruhsatı
  • Konuya ilişkin dilekçe
  • Kira Kontratı (Mülk kira ise)

Yeni Tesis Belgesi Nasıl Alınır?

Yeni tesis belgesi almak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na e-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Belgeyi almak için başvuru yapmadan önce belirli özellikleri oluşturmuş, gerekli evrakları toplamış ve bir süredir hizmet veriyor olmanız beklenmektedir.

Yeni Tesis Belge Başvurusu
Yeni Tesis Belge Başvurusu

Yeni Tesis Belge Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni tesis belge başvurusu sorgulama yapmak e-Devlet sistemi aracılığı ile yapılabilmektedir. Ancak bu hizmeti almak için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra şu adımları izleyerek sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Yeni Tesis Belge Başvurusu Sorgulama
Yeni Tesis Belge Başvurusu Sorgulama
  • “Kurumlar” sayfası içinde yer alan “Kültür ve Turizm Bakanlığı” seçeneğine tıklayın.
  • Bu bakanlık dahilinde verilen hizmetler listesi içinden Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü bünyesindeki “Yeni Tesis Belge Başvurusu”nu seçin.
  • Yeni açılan sayfa sizi Turizm Tesisleri Bilgi Sistemi uygulamasına yönlendirecek.
  • Burada istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlayın ve işleminizi tamamlayın.

Tesis Belgesi Alması Gereken Yatırımlar Hangileridir?

Konaklama, sağlık ve spor, yat turizmi, eğlence ve yeme-içme, seyahat acenteleri gibi tesislerin bu belgeden bulundurmaları gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın