Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayın Standartları ve Derleme Bilgi Sistemi (ISBN/ISSN) Nedir? - E-Devlet Türkiye

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayın Standartları ve Derleme Bilgi Sistemi (ISBN/ISSN) Nedir?Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde verilen hizmetlerden biri olan ISBN ve ISSN uygulamaları, e-Devlet aracılığı ile kullanılabilmektedir. Yayın Standartları ve Derleme Bilgi Sistemi üzerinden verilen bu hizmete kolayca ulaşım sağlanabiliyor. ISBN ve ISSN nedir, kullanım amaçları nelerdir, nasıl alınır gibi soruların cevabını öğrenmek için e-Devlet uygulaması gerekli tüm hizmeti sunmaktadır.

Yayın Standartları ve Derleme Bilgi Sistemi üzerinden verilen hizmet, doğrudan değildi. Bu sistem üzerinden kurumun kendi sitesine yönlendirme yapılmaktadır. Ancak e-Devlet sistemi ile işlemlere başlanabilir.

ISBN ve ISSN Nedir?
ISBN ve ISSN Nedir?

ISBN Nedir?

ISBN nedir sorusu, yayıncılıkla uğraşan ya da kendi yazılarını bastırmak isteyen herkesin karşısına çıkmıştır. Açılımı ve anlamı Uluslararası Standart Kitap Numarası (International Standard Book Number) olan bu sistem 1972 yılından bu yana uygulanan bir numaralandırma sistemidir. Tamamen ücretsiz olan ISBN ile kitap numaralarını standartlaştırmak ve yayının kimliğini belirlemek amaçlanmıştır. 13 rakamdan oluşan bu numaralar eşsizdir ve yayına özeldir. Kitap, katalog, atlas, film ve elektronik yayınlar bu numaradan alabilirler.

ISBN Nedir?
ISBN Nedir?

ISSN Nedir?

ISSN nedir sorusu da yine hep karşılaşılan ve ISBN ile arasındaki farkı araştırılan bir durumdur. ISSN ise açılımı ile Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası (International Standard Serial Number) anlamına gelmektedir. Belirli süreli yayınlar için oluşturulan ve 8 rakamdan oluşan numaralardır. Bu numara ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilmektedir. Dergi, gazete, yıllık gibi yayınlar bu numaradan alabilirler.

ISSN Nedir?
ISSN Nedir?

ISBN/ISSN Nasıl Alınır?

ISBN nedir, ISSN nedir sorularının cevabını öğrendikten sonra bu numaraları almak için şu adımlar izlenmelidir:

  • E-Devlet sistemine şifreniz ve kimlik numaranız ile giriş yapın.
  • Sistem açıldıktan sonra önünüze çıkan ana sayfada yer alan “Kurumlar” bölümünü açın.
  • Bu bölümdeki alt sayfalardan “Kültür ve Turizm Bakanlığı” seçeceğine tıklayın.
  • Bakanlık dahilinde verilen hizmetlerden biri olan “Yayın Standartları ve Derleme Bilgi Sistemi (ISBN/ISSN)” uygulamasını seçin.
  • Yeni açılan sayfa sizi kurumun kendi internet sayfasına yönlendirmek için onay isteyecek.
  • Onayladıktan sonra sizden istenen bilgileri eksiksiz tamamlayın ve numara alma talebinizi oluşturun.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın