Kültür ve Turizm Bakanlığı Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Kimlik Değişikliği Başvurusu Nasıl Yapılır?


Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde sunulan hizmetlerden biri olan turist rehberliği ruhsatnamesi kimlik değişikliği başvurusu e-devlet kapısı üzerinden yapılabilmektedir. Aynı zamanda turizm rehberliği için ilk başvurular da e-devlet uygulaması sayesinde vatandaşlara sunulmuştur. 21 0cak tarihi ile uygulamaya sokulan bu proje ile seyahat rehberi başvuruları anlamında pek çok işlem online olarak gerçekleşebilmektedir. Bunun yanında turist rehberi olmak isteyen vatandaşlar dil puanı, adli sicil belgesi, dekont bilgileri gibi notları da sisteme ekleyebilmektedir.

Turist rehberliği ruhsatnamesi
Turist rehberliği ruhsatnamesi

Turizm Rehberliği Nedir?

Turizm rehberliği, ülkenin turistik değere sahip yerlerine yerli ya da yabancı turistleri götüren ve bu yöreler hakkında detaylı bilgi veren kişilerin yaptığı meslek koluna verilen isimdir. Turist rehberliği ruhsatnamesi ise bu kişilerin mesleğini yapabilmek adına almakla yükümlü olduğu belgelerdir. Bu belgeye sahip olmayan kişiler seyahat rehberi olarak nitelendirilemez.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Nasıl Alınır?

Turist rehberliği ruhsatnamesini almak için ilk başvurular e-devlet kapısı üzerinden yapılabilir. Ruhsatnameyi almak için gerekli belgeleri tamamladıktan sonra online olarak başvuru gerçekleştirilmektedir. Başvuru için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Adli sicil belgesi
 • Kimlik ve adres bilgileri
 • Öğrenim durumu belgesi
 • Banka dekont bilgisi
 • Dil puanı
 • Rehberlik bilgileri
Seyahat rehberi
Seyahat rehberi

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Kimlik Değişikliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Turizm rehberliği ruhsatnamesi bulunan vatandaşlar, bu belge ile ilgili kimlik bilgilerini değiştirme ihtiyacı duyabilirler. Bu değişiklik için başvuru e-devlet kapısı üzerinden yapılabilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı turist rehberliği ruhsatnamesi kimlik değişikliği başvurusu için ilk olarak e-devlet sistemine kimlik doğrulaması yaparak giriş yapılmalıdır. Giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve şifrenizin olması gerekir. Eğer şifreniz yoksa ya da hatırlamıyorsanız, en yakın PTT şubesinden az bir miktar ücret ödeyerek yeni bir şifre talep edebilirsiniz. Sisteme giriş yapan vatandaşların kimlik bilgilerini güncellemek için izlemeleri gerek yol şöyle olmalıdır:

 • Ana sayfadaki bölümlerden “Kurumlar” seçeneğine girin.
 • Bu bölümde yer alan listeden Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı seçin.
 • “Turist Rehberliği Hizmetleri” içinden “Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Kimlik Değişikliği Başvurusu” seçeneğine tıklayın.
 • Yeni açılan sayfa sizi kurumun kendi uygulamasına yönlendirecek.
 • Bu sayfada gerekli güncellemeleri yapabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın