Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü E-Belge Sistemi Nedir?


Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamındaki kuruluşlar arasında yer alan Telif Hakları Genel Müdürlüğü, insanların fikir ve emeklerini korumak amacıyla hizmet sağlamaktadır. Bir kişinin fikri ya da emeği çalındığında, hukuksal anlamda bir yargı süreci başlatma hakkına sahiptir. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü e belge sistemi de bu konuda vatandaşlara bilgi vermek, yargısal sürecin gerekleri, hukuki süreci başlatma ve takibi amacı ile sunulmaktadır.

Telif Hakkı Nedir?

Kişinin tüm fikirleri ve emekleri ile ortaya koyduğu ürünleri hukuken koruma hakkına sahip olduğu haklarıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan elektronik belge sistemi ile insanların haklarının korunması hedeflenmektedir. Telif hakları kapsamında şahısların her türlü fikirleri, eserleri ve emekleri karşılığında sertifika, yapımcı belgesi ve isteğe bağlı kayıt-tescil işlemleri bu sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Elektronik Belge Sistemi
Elektronik Belge Sistemi

Telif Hakları Ne İşe Yarar?

Anayasanın 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nca insanların ürettikleri fikirlerin, eserlerin ve emeklerin başkalarınca çalınmasının önüne geçilmesine imkan sağlamaktadır. Eğer bu kanun olmasaydı, üretilen ya da geliştirilen ürün/hizmet başkaları tarafından kolayca çalınarak, herhangi bir hukuk yaptırımının uygulanmasına imkan sağlanamazdı. Böylece insanlar çok büyük ölçüde mağdur olur ve emek hırsızlığının önüne geçilmezdi.

Telif Hakları İhlalinde Ne Yapılır?

Eğer bir kişi, önceden ürettiği ve tescillemiş olduğu bir ürün ya da hizmetin başka bir şahıs tarafından çalındığını ve umuma arz edildiğini düşünüyorsa, hukuk ya da ceza davası açmak için başvuruda bulunabilmektedir. Bunun için ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nce sunulan elektronik belge yönetim sistemi üzerinden tescil belgelerine ulaşmaları gerekmektedir. Ardından savcılığa suç duyurusunda bulunarak, hukuki süreci başlatabilmektedir.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi
Elektronik Belge Yönetim Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Telif Hakları Genel Müdürlüğü E-Belge Sistemine Giriş

E-Belge sistemine iki farklı şekilde giriş işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan biri Telif Hakları Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Diğer ve en kolay yol ise e-Devlet kapısı üzerinden giriştir. Şu adımları takip ederek giriş yapabilirsiniz:

E-Belge Sorgulama e-Devlet
E-Belge Sorgulama e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?
  • T.C. kimlik numarası ve şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapınız.
  • Kurumlar kategorisinde yer alan kısa yol harflerinden K harfini bulunuz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sayfasına geçiniz.
  • Telif Hakları Genel Müdürlüğü kategorisinde yer alan Telif Hakları Genel Müdürlüğü E-Belge Sistemi yazısına tıklayarak, açılacak sayfa üzerinden “Uygulamaya Git” butonuna tıklayınız.

Bu adımları takip ettiğiniz takdirde, e-belge sistemine kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın