Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane Görme Engelliler İçin Sesli Kitapların Postayla Gönderim Talebi Nasıl Yapılır?


Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Kütüphane bünyesinde yer alan sesli kitapları ülkenin her yerindeki görme engelli vatandaşlara ulaştırıyor. Görme engelliler için yapılan hizmetlerden biri olan sesli kitap kütüphanesi uygulaması dahilinde çok sayıda klasik, modern romanlar, eğitici içerikli kitaplar yer alıyor. Vatandaşların talebi doğrultusunda bu hizmetten yararlanmaları için izlemeleri gereken yol ise e-Devlet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane Hizmetleri
Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane Hizmetleri

Sesli Kitap Kütüphanesi Nedir?

Görme engellilerin okuma zevkinden mahrum kalmamaları ve diledikleri kitaplara ulaşabilmeleri adına oluşan sesli kitap kütüphanesi, okuma imkanı bulunmayan kişilere kitapları dinleme şansı sunuyor. Milli Kütüphane içerisinde bulunan kitaplara ulaşmak içinse e-Devlet üzerinden başvuru talebi oluşturmak yeterli oluyor. Bu hizmet, görme engelliler için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen pek çok proje arasında yer almaktadır.

Sesli Kitap Kütüphanesi
Sesli Kitap Kütüphanesi Nedir?

Sesli Kitap Kütüphanesi Hizmetinden Yararlanmak için Ne Yapılmalı?

Görme engelliler için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sunduğu hizmetlerden biri olan sesli kitap kütüphanesi, çok sayıda kitap arşivi ve kalitesi ile büyük avantajlar sağlıyor. Görme engeli bulunan vatandaşlarımızın engeline dair bir belge ile bu hizmetten yararlanmaları mümkün.

Görme Engelliler İçin Sesli Kitapların Postayla Gönderim Talebi
Görme Engelliler İçin Sesli Kitapların Postayla Gönderim Talebi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane Görme Engelliler İçin Sesli Kitapların Postayla Gönderim Talebi Nasıl Yapılır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen sesli kitap projesi, ülkenin her bölgesindeki vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Kitaplara ulaşım sağlamak için görme engelli olduğunuza dair belgeniz ve e-Devlet sistemine giriş yapmanızı sağlayacak bir şifreniz bulunmalıdır. Sonrasında e-Devlet sistemi üzerinden postayla gönderim talebi oluşturabilirsiniz. Eğer şifreniz yoksa sisteme giriş yapamazsınız, bu nedenle PTT şubelerinden şifre almak için yardım istemeniz gerekir. Sistem açıldıktan sonra izlemeniz gereken yol ise şöyle olacaktır:

  • Sisteme girdikten sonra açılan ana sayfada yer alan “Kurumlar” bölümünden “Kültür ve Turizm Bakanlığı” sayfasını seçin.
  • Bu sayfada yer alan hizmetler içerisinde bulunan “Milli Kütüphane Görme Engelliler İçin Sesli Kitapların Postayla Gönderim Talebi” hizmetini seçin.
  • Ekrana çıkan formda istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun ve başvuru talebinizi oluşturun.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın