Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kütüphanelerinde e-Kitap Hizmeti Nedir?Kültür ve Turizm Bakanlığı, insanların daha çok kitaba ulaşması için e-Kitap projesini hayata geçirdi. Bu projenin amacı, insanları daha hesaplı bir şekilde daha çok kitap ile buluşturmaktır. İnsanların, e-Kitap uygulamasından yararlanabilmeleri için Halk Kütüphanelerine üye olmaları gerekmektedir. 100 adet Halk Kütüphanesi’nde uygulamaya geçirilen e-Kitap projesi, kolay ve hesaplı bir yoldan kitaplara ulaşımı sağlıyor. e-Kitap projesinin bir sonraki aşaması bu projenin e-Devlet üzerinden yürütülecek olmasıdır.

e-Kitap uygulaması, 81 ildeki 19 ilçede bulunan 100 Halk Kütüphanesi’nde hayata geçirilmiştir. Halk Kütüphanesi aracılığıyla e-Kitap hizmeti, günün her saati hizmete açıktır.

e-Kitap Nedir?

e-Kitap projesi pilot uygulama olarak 100 Halk Kütüphanesi’nde hayata geçirilmiştir. Halk Kütüphaneleri’nde “Koha Kütüphane Otomasyon Sistemi” kullanılır. Bu otomasyon sistemi sayesinde okurlar, 28 temel konu içerisinde belirlenmiş 17 bin kitaba günün her saati erişim sağlayıp okuyabilirler. e-Kitap projesindeki kitaplar, otomasyon sistemiyle entegrasyon içerisindedir bu sayede e-Kitap projesinindeki kitaplar, günün her saati okurlara ulaştırılabilirler. Kullanıcılar e-Kitap projesi aracılığıyla elektronik platformlarda kitaplara erişim sağlarken her hangi bir ücret ödemiyorlar.

Kütüphane Kitap Sorgulama işlemi nasıl yapılır
Kütüphane Kitap Sorgulama işlemi nasıl yapılır

“Koha Kütüphane Otomasyon Sistemi” kitap veritabanı içerisinde toplanan ortalama 17 bin kitap, belirlenen kategorilerin altında sınıflandırılmıştır.

E-Kitap Hizmeti

Hayata geçirilen pilot uygulamalar 100 il Halk Kütüphanesi bünyesinde kullanılabilir durumdadır. Okurların, e-Kitap hizmetinden yararlanabilmeleri için Halk Kütühanesi’ne üye olmaları gerekir. Üyelik işlemi gerçekleşen okurlar, kütüphane kitap sorgulama ile e-Kitap uygulamasını deneyebilirler. Halk Kütüphaneleri’nin toplam üye sayılarının neredeyse %80’i e-Kitap uygulmasını kullanıyor.

Kitap Veritabanı Sorgulama
Kitap Veritabanı Sorgulama

E-Kitap Hizmeti Gelişecek

e-Kitap bünyesinde erişime açık olan kitaplardan, 60 sayfa ve üzerinde çıktı almak telif nedeniyle yasaktır. Aynı şekilde bu kitapların e-posta ile gönderilmeleri izni de 60 sayfa ile sınırlıdır. e-Kitap hizmeti üzerinden kitap ödünç almanın süresi 60 gündür. 60 günlük ödünç alma süresi sonrası aynı kitap tekrar ödünç alınabilir. Halk Kütüphaneleri üyeleri, sisteme kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparlar. e-Kitap hizmeti gelişmeye devam ediyor. e-Kitap hizmetinin bir sonraki adımı, e-Devlet sisteminde hizmet verecek olmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın