Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kütüphaneleri İletişim BilgileriHalk Kütüphaneleri Adresleri

Herhangi bir il merkezi ya da ilçelerde yer alan Türkiye kütüphaneleri binalarının adresine, telefonuna, haritadan yol tarifine erişmek için yapılması gereken adımlar sırayla şöyledir.

  • E devlet internet sistemine kişisel TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır.
  • “Size nasıl yardım edebilirim?” boşluğuna Kültür ve Turizm Bakanlığı yazılır. Ya da sistemdeki kurumlar listesinden bakanlık bulunup tıklanır.
  • Açılan sayfada bölümlenmiş hizmetler arasından “Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Hizmetleri” başlığının altında yer alan hizmetlerden “Halk Kütüphaneleri İletişim Bilgileri” tıklanır.
  • Ekrana gelen yeni sayfada aranılacak kütüphanenin yer aldığı il ve ilçe seçimi yapılır.
  • İl ve ilçe bilgileri girildikten sonra sorgula butonuna tıklanır.
  • Aynı sayfanın biraz altında oluşan bir değişiklik kütüphaneye ait iletişim bilgilerini içerir.
  • Kütüphanenin bulunduğu il, ilçe, kütüphanenin adı, adresi, telefonu, internet adresi ve detaylı yol haritası görünür.
  • Detay/Harita sekmesine tıklandığında sadece yol haritası değil kütüphaneye ait daha detaylı bilgilere ulaşılır. Bu detaylı bilgiler; kütüphanenin e-posta adresi, hafta içi çalışma saatleri, hafta sonu çalışma saatleri, öğle arası açık olup olmadığıdır.
  • Eğer arama sonucunda girilen il ve ilçe bilgileri sorgulandığında o sınırlar içerisinde kütüphane yok ise “Aradığınız kriterlere uygun kütüphane bilgisi bulunamadı” uyarısı ekranda görülecektir. Çok gelişmiş bir şehirde bile kütüphane bulunmayan ilçeler vardır. Örneğin; İstanbul ili Bakırköy ilçesinde halk kütüphanesi yoktur.

Elektronik Kütüphane

E kütüphane hizmetleri sayesinde e devlet üzerinden kişiler aldıkları kitapları, teslim tarihini takip edebilir. Halk kütüphanelerinde bulunan kaynaklar arasından arama yapabilmek için e devlet üzerinden “Halk Kütüphanelerinden Katalog Tarama” hizmeti kullanılır. Halk kütüphanelerine ya da Milli Kütüphane’ye üye olmak için yine edevlet üzerinden “Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Hizmetleri” bölümünden ilgili seçenekler seçilir.

Milli Kütüphane İşlemleri

E devlet üzerinden Milli Kütüphane ile ilgili katalog tarama, üye olma, fotokopi hizmetleri, kitap ayırtma talebi işlemleri gerçekleştirilir.

Engelli Kütüphane

Türkiye kütüphaneleri hizmetleri engelli kişiler için e devlet üzerinden sesli olarak hizmet vermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın