Kültür Ve Turizm Bakanlığı Eser Sahibi Olduğunuz Kitaplara İlişkin Bandrol Bilgisi Nedir?Kitap bandrol, kitapların içinde yer alan fikirlerin yazara ait olduğunu belgeleyen resmi bir işarettir. Parlak, gri renkli ve kitaba iyice yapışmış yaklaşık bir santimetrekare boyutlarındadır. Bandrolün içinde dijital bir özel güvenlikli etiket gizlenmektedir. Sökülmeye çalışıldığında mutlaka yırtılır ve bütünlüğünü kaybeder.

Bandrolün Faydaları

Kitap ya da DVD film ve müziklerin satışında zorunlu olan bir uygulamadır. Bu sayede gerçek bir eser olup olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca eserlerin bir benzeri üretilirse, sahipleri tarafından dava açılabilir.

Bandrolün Kullanılmaması

Her eserde bandrolün kullanımı gerekmez. Bunlar tanıtma amaçlı oluşturulan kataloglar, kullanım kılavuzları ve broşürlerdir.

Fazla Bandrol

Yanlışlık sonucu kitabın basımından fazla alınan bandroller noter huzurunda imha edilir.

Bandrol Sorgulama

Kitap bandrol sorgulama işleminde bir kitabı yazan ya da birinin yazdığı bir kitabı çeviren kişinin gerekli adımları izleyerek bandrol yapışmış gerçek eserlerden kaç tane satışın yapıldığının anlaşılması mümkündür.

Orjinal kitap bandrol sorgulama
Orjinal kitap bandrol sorgulama

Bandrol Sorgulama İşlemi

Orjinal kitap bandrol sorgulama işlemi e devletin internetteki sayfası ile yapılabilir. Yapılması gerekenler şunlardır:

  • www.turkiye.gov.tr adresine girilir.
  • E devlet giriş sayfasına TC kimlik numarası ve e devlete ait şifreyle giriş yap tıklanır.
  • Açılan ana sayfada üst bölümde yer alan arama kısmına “kitap bandrolü” yazılır.
  • Biraz beklendikten sonra ilgili başlıklar sayfada belirir.
  • Sayfaya gelen başlıkların içinden “eser sahibi olduğunuz kitaplara ilişkin bandrol” başlığına tıklanır.
  • Açılan yeni sayfada yer alan bilgilendirme yazısı dikkatlice okunur.
  • Belirli bir zamandaki kitap satışları incelenmek istenirse satışın başlangıç ve bitiş tarihleri gün/ay/yıl olacak şekilde yazılır ve sorgula butonu tıklanır.
  • Belirli olan bir satış zamanı yerine toplamdaki tüm zamanlarda gerçekleşmiş satışlar öğrenilmek istenildiğinde tarih doldurma yerleri boş bırakılır ve sorgula sekmesine tıklanır.
  • Açılan sayfadaki satış bilgileri incelenir. Bu bilgiler sadece 2011 yılından sonraki zamanları kapsamaktadır. Örneğin 2000 yılında satılan bir kitabın sayısına ait herhangi bir bilgi yoktur. Eğer 2011 yılından sonraki bilgilerde bir yanlışlık varsa telif hakları ile ilgilenen kurumlara bildirilmelidir.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın