Kültür ve Turizm Bakanlığı e-Kitap Nedir?E-Devlet kapısının Türkiye’de verdiği en yeni hizmetlerden biriside e-kitap. Bu uygulama ile e-Devlet kapısının ayrıca birde kütüphane görevi görmesi amaçlanıyor. Kitapların sizlere ücretsiz ve daha kolay ulaşması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı e-kitap projesini başlattı. İlk olarak 100 halk kütüphanesini içeren proje, bu halk kütüphanelerindeki kitapların e-Devlet sistemine PDF formatında yüklenerek e-Devlet üzerinden halk kütüphanelerine e-üyelik alan kullanıcılar tarafından okunabilmesi sağlandı. Şu anda ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kendi sitesinde e-kitap bölümünden herhangi bir halk kütüphanesine e-üyelik almak gerekmeksizin pek çok tür ve sayıdaki kitabın PDF’ine erişebilirsiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı e-kitap
Kültür ve Turizm Bakanlığı e-kitap Hizmeti

Kültür ve Turizm Bakanlığı e-kitap kütüphanesine çok kısa bir zamanda ulaşmak mümkün. Halen hızla gelişmekte olan kütüphanede şu anda arkeoloji, edebiyat, felsefe, halk bilimi/halk kültürü, kültür, kültürel miras, sanat ve tarih konularında 17 binden fazla kitap mevcut.

Kültür ve Turizm Bakanlığı E-Devlet

Kültür ve Turizm bakanlığı e-kitap projesi sizlere sadece ücretsiz kitap vermekle kalmayıp e-Devlet kapısı üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamında yapılabilecek uygulamalarında sayısının artmasını sağladı. Artık e-Devlet Halk Kütüphanesi bölümünde şu işlemler de yapılabiliyor;

Kültür ve Turizm Bakanlığı e-kitap Uygulaması
Kültür ve Turizm Bakanlığı e-kitap Uygulaması
  • Türkiye’nin herhangi bir yerindeki halk kütüphanesine e-üyelik ile kayıt olma ve daha sonrasında bu kütüphanenin arşivindeki e-kitaplara erişme.
  • E-üyelik ile kayıt olduğunuz kütüphanenin kataloğundaki kitapları görme.
  • Üyesi olduğunuz herhangi bir halk kütüphanesinden aldığınız bir kitabın süresini uzatma.
  • Kütüphane üyelik bilgilerini güncelleme.
  • Daha önce e-üyelik ile kayıt yapılan halk kütüphanesini başka bir kütüphane ile değiştirme.
  • Türkiye’nin herhangi bir yerindeki halk kütüphanelerinin hizmet bilgilerine erişme.

Halk Kütüphanesi e-Devlet İşlemleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü Halk Kütüphanesi Hizmetleri kapsamında bir başka e-Devlet uygulaması sayesinde e-üyelik ile üye olduğunuz herhangi bir halk kütüphanesinin e-kitap arşivine e-Devlet üzerinden ya da kütüphanem cepte mobil uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı e-kitap Uygulaması e-Devlet
Kültür ve Turizm Bakanlığı e-kitap Uygulaması e-Devlet Üzerinden Nasıl Ulaşılır?

E-Devlet üzerinden halk kütüphanelerine e-üyelik ile kayıt yaptırmak için sisteme vesikalık fotoğrafınızı, iletişim bilgilerinizi ve üye olmak istediğiniz kütüphanenin bilgilerini girerek kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra bir limit olmaksızın katalogdaki herhangi e-kitaba ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 29 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın