Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera Bale Etkinlikleri Bilet Satın Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?


Opera ve Bale kültürü Osmanlı zamanından bu yana ülkemizde üzerine çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam edilmekte olan bir konudur. Ülkemizde ilk Opera ve Bale kurumu ise Ankara Devlet Opera ve Balesi olmuştur. Cumhuriyetimizin ilk Türk Operası ise Ahmet Adnan Saygun tarafından bestelenen ve 19 Haziran 1934 tarihinde sahnelenen Özsoy Operası’dır. Zamanın en iyi sanatçılarının ve en iyi sanat öğrencilerinin de yer aldığı bu eser zamanın İran Şahı Rıza Pehlevi’nin Türkiye’ye gelmesi nedeni ile 2 aylık bir süreç içinde hazırlanmıştır.

Ankara Devlet Opera ve Balesi
Ankara Devlet Opera ve Balesi

Türkiye’de Bulunan Opera ve Baleler

Türkiye’de 6 adet Opera bulunmaktadır. Bu operalar İzmir Devlet Opera ve Balesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün açmış olduğu Türkiye’nin ilk Opera ve Balesi olma onurunu taşıyan Ankara Devlet Opera ve Balesi, Antalya Devlet Opera ve Balesi, Samsun Devlet Opera ve Balesi, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Mersin Devlet Opera ve Balesi’dir.

İzmir Devlet Opera ve Balesi
İzmir Devlet Opera ve Balesi

Bilet Seçimi ve Alımı Nasıl Yapılır?

Opera ve Bale temsillerine izleyici olarak katılmak istiyorsanız, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü sitesine giriş yapıp seçeneklerden bilet kısmına tıkladıktan sonra bilet almak istediğiniz şehri, etkinliğe katılmak istediğiniz sahneyi ve etkinlik türünü seçmeniz yeterli olacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı
Bilet sorgulamaları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi sitesi üzerinden yapılalmektedir.

Yapılacak etkinliklerden önceden haberdar olmak istiyorsanız ise izleyici olarak katılım göstermek istediğiniz opera ve bale kuruluşunun sitesine giriş yapıp programlarına bakabilirsiniz. Devlet opera ve balelerinin yıllık programları her yıl yenilenip izleyicilere bildirilmektedir. Bilet seçimlerinde koltuğunuzun yerine göre bilet ücretleri artmakta veya azalmaktadır. Bilet seçmeniz için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü üzerinden yaptığınız şehir, sahne ve tür seçimlerden sonra önünüze gelecek olan sahne ve koltuk düzenlemesinden istediğiniz koltuğu seçebilir ve internet ya da gişeler aracılığıyla bilet alımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Etkinlik seçimi yapmak veya gideceğiniz etkinliğin konusunu öğrenmek için de T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü sitesini ziyaret edebilir ve ihtiyacınız olan tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 3 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın