Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli Tesis Başvurusu Nasıl Yapılır?Türkiye Cumhuriyeti devletinin ücretsiz olarak vatandaşlarına sunmuş olduğu uygulamalardan biri olan Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli tesis başvurusu sorgulama İnternet üzerinden yapılabilmektedir. Aşağıda belirtmiş olduğumuz listedeki maddeleri sırasıyla takip ederek bu işlemin nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tesis Başvurusu Sorgulama
Tesis Başvurusu Sorgulama

Belgeli Tesis Başvurusu Sorgulama

 1. İlk olarak İnternet tarayıcınızın arama motoru kısmına (https://www.turkiye.gov.tr/) adresini girdikten sonra bilgilerinizi karşınıza çıkan alana yazarak sisteme giriş yapınız. Bu hususta başvuru yapacak kişinin bilgilerini girmesi zorunludur.
 2. E-Devlet sistemine giriş yapmanızın ardından karşınıza çıkan ekranda arama kısmına “Turizm ve Kültür Bakanlığı Belgeli Tesis Başvurusu” yazmanız gerekmektedir. Arama yapmanız ardından karşınıza çıkacak butona tıklayarak ilgili sayfaya gidiniz. Karşınıza çıkan sayfada “Uygulamaya Git” butonuna tıklayarak ilgili sayfaya ulaşın.
 3. (https://ttbis.kultur.gov.tr/EDevlet/BelgeliTesisBasvuru) başvuru sayfasına ulaştıktan sonra karşınıza TTBİS (Turizm Tesisleri Bilgi Sistemi Kontrolörler Kurulu Başkanlığı) adlı kontrolörler kurulu başkanlığının başvuru ekranı gelecektir.
 4. İlk olarak ekranda belirtilen “Belge No.” kısmına size ait belge numarasını girin.
 5. Belge numaranızı girmenizin ardından sorgula butonuna tıklayın. Ancak bu hususta belirtmek istiyoruz ki, işlem yapan kişinin, belgeli tesiste ilgili kişinin olması ya da ilgili kişinin vekil olarak belirttiği kişi olması zorunludur, aksi takdirde işlemeniz gerçekleştirilemeyecektir.
 6. Ardından belge sahibi kişinin türünü hangisi ise onu seçin. (Tüzel, gerçek, adi ortaklık)
 7. Vekaletname ve tahsisli mi seçeneklerine doğru cevap verin. (Evet ise işaretleyin. Hayır ise boş bırakın.)
 8. Belge sahibi tescil sicil numarasını girin.
 9. Belge sahibi ticaret sicil memurluğu numarasını girin.
 10. Belge sahibinin bulunduğu ili girin.
 11. Belge sahibinin bulunduğu ilçeyi girin.
 12. Belge sahibinin tebligat adresini girin.
 13. Veya yeni belge sahibi varsa onların bilgilerini girerek devam edin.
e-Devlet
e-Devlet

Tesis Bilgileri

Yukarıda belirttiğimiz listeyi takip ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra tesis konumu ve evrakı ile ilgili bilgileri sisteme girerek işlemin ilgili kişiler/sistem tarafından başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı
Kültür ve Turizm Bakanlığı

Tebligat Adresi

Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra belirttiğiniz tebligat adresinize talep ettiğiniz belge/belgeler teslim edilecektir. Tesis başvurusu sorgulama işleminizin bitmesi ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tebligat adresinize gönderilecek evrak ile işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın