Kültür ve Turizm Bakanlığı Bandrol Başvuruları Nasıl Yapılır?


Bandrol alma, insanların emek sarf ederek yıllarını vererek edindikleri bilgiler ışığında ortaya çıkardıkları fikir ve sanat eserlerinin koruma altına alınması ve taklit edilmesini önlemek amacıyla alınır ve kullanılır. Eserin üzerine yapıştırılan holografik özellikli bandrol, sökülmesi halinde yapıştığı alanı ve kendini tahrip eden güvenlik şerididir.

Bandrol sanat ve fikir eserlerini taklitçilerden, haksız kazanç elde etmek isteyenlerden korumanın yanında eser sahiplerinin de haklarını korumaktadır.

Bandrol Alma
Bandrol Alma Nedir?

Bandrol Almak Zorunlu Mu?

5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanununun 81’inci maddesi bandrol uygulamasının yasal dayanağıdır. Süreli olmayan yayınlar yani kitaplar, tescili ve kaydı yapılmış sinema filmi ve müzik eserlerinde ve bilgisayar oyunlarının yer aldığı CD’lerde bandrol uygulaması yasal zorunluluktur.

Bandrol uygulamasının zorunlu olmadığı durumlar şunlardır:

  • Tanıtım bilgilendirme broşürleri
  • 48 sayfayı geçmeyen eğitim amaçlı süreli olmayan yayınlar
  • Üstlerinde parayla satılmaz ibaresi olan öğrencilere ücretsiz verilen kitaplar

Bandrol Almanın Yararları

Bandrol her şeyden önce fikir ve eser sahibinin haklarını koruma altına alır. Örneğin, bir yazar için zorlu bir süreç sonunda kitabının basılması ve okuyuculara ulaşması çok önemlidir. Bu süreçte yazar, baskıyı yapacağı yayın eviyle anlaşır ve eserleri okuyuculara ulaşır. Bu durumda manevi kazançlar dışında maddi kazançlar da ön plana çıkar. Bandrol uygulaması yazarı, yaptığı sözleşmelerde ve piyasada eserinin korsan baskılarla çoğaltılıp zarara uğramasını önler.

Kitap Batırmak İstiyorum
Kitap Batırmak İstiyorum Diyenlere Bandrol Alma Hakkı

Bandrol Başvurusu Nasıl Yapılır?

“Kitap bastırmak istiyorum, müzik CD’si çıkaracağım” gibi düşünceleri olan ve üreten insanların ilk yapması gereken basılı hale gelecek olan eserlerini ve haklarını yasal yollar ile güvence altına almak için bandrol almaları gerekmektedir.

Bandrol Sorgulama
e-Devlet Üzerinden Bandrol Sorgulama

Bandrol işlemlerinde en üst yetkili kurum Kültür ve Turizm Bakanlığı’dır. Başvuru için e-Devlet sistemi kullanılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü sayfasına ulaşılır. Açılan uygulamada bandrol başvuruları seçilir. Bu işlem bandrol başvuru ekranına ulaşmanızı sağlayacaktır. Açılan sayfada üye işlemleri için gerekli bilgiler verilerek üye olunur ve ilgili konuda bandrol talebinizi buradan yapabilirsiniz. Ayrıca Telif Hakları Genel Müdürlüğü sayfasından bandrol sorgulama yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 5 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın