Kültür Turizm Bakanlığı Senaryo ve Diyalog Yazım Desteği | E-Devlet Türkiye

Kültür Turizm Bakanlığı Senaryo ve Diyalog Yazım DesteğiKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sinemacılık faaliyetlerinin geliştirilmesi, Türkçe yazım dilinin kuvvetlendirilmesi ve yaratıcı senaryo yazarlarının yetiştirilmesi amacıyla her yıl senaryo ve diyalog yazımlarına ilişkin olarak belirli bir destek sağlanmaktadır. Bu destekten yararlanarak siz de yaratıcılığınıza güvenerek etkili senaryo hazırlayarak sinemada fark yaratacak yapımların oynanmasını sağlayabilirsiniz. Ortada duran bu özellikleri neticesinde kültür ve turizm bakanlığı senaryo destek 2019 yılına özel fırsatlardan yararlanabilme imkanı sizi beklemektedir.

Başvuruda İstenen Belgeler

  • Senaryo ve diyalog yazarı görüşü
  • Sinopsis örneği
  • Tretman örneği
  • Senaryonun filmografisi ve kısa özeti
  • Senaryoya ayrılan bütçe
  • Referanslar başlıca başvuruda istenen belgeler arasında yer almaktadır.

Tüm bu belgeleri eksiksiz olarak teslim edenlerin değerlendirmesi uzman kurul tarafından gerçekleştirilmekte ve sonuçlar yine kültür ve turizm bakanlığı sinema destek başvuru sonuçları olarak e-devlet sisteminde yer almaktadır.

Kimler Yararlanamaz?

Kültür ve Turizm Bakanlığı her yıl düzenli olarak senaryo ve diyalog yazımı destek imkanı sunmaktadır. Ancak aynı yıl içerisinde iki kez üst üste aynı kişilerin bu destekten yararlanması veya başvuruda bulunması mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra daha önceden reddedilmiş bir projeyle yeniden başvuruda bulunması olanak dışıdır. Belgesel senaryoları için yazılı izin alınmak ve birincil kaynaklara doğrudan ulaşmak şartı aranmaktadır.

Destek Oranları

Kültür ve Turizm Bakanlığı geçen yıl net olarak beş milyonun üzerinde destek sağlayarak kültür ve sanata ne derece önem verdiğini bir kere daha ortaya koydu. Bu yıl itibariyle yine söz konusu alanlara yönelik olarak kültür ve turizm bakanlığı senaryo destek işlemi için çalışmalarına aralıksız devam etmekte ve birbirinden iddialı yapımların izleyicisiyle buluşması yönünden kapsamlı çalışmalar yürütmektedir. Ortada duran bu özellikler neticesinde değerlendirildiği zaman gerçekten de önem teşkil eden yaklaşımlar arasındaki yerini koruduğunu dikkate almak gerekmektedir.

Bütün bu özellikleri açısından her anlamda destek oranlarının yıldan yıla artış göstererek artış göstermeye devam ettiğini dikkate almak gerekir ki bu da önem teşkil eden nitelik olarak her anlamda fark yaratan hususiyet olarak kesinlikle karşımıza çıkar.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın