Kıyı Emniyeti Hava Ruhsatı Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?Hava ruhsatı, gerçek ya da tüzel şahısların havada gerçekleştirmeyi düşündüğü uçuşlarla ilgili bir geçerlilik belgesidir. Sadece hava ruhsatı alarak bir hava işletmesi çalıştırılamaz. Gerekli olan diğer tüm resmi belgeler ile alınması gereken diğer ruhsatların tamamlanması gerekir. Bakımla ve uçuşla ilgili evraklar gibi.

Hava Ruhsatı Almak

Alacak kişi gerçek ise Türk vatandaşı olması gerekir. Tüzel ise şirketin çoğunluk hissedarları Türk vatandaşlarda olmalıdır. Ayrıca belirli suçları işlememek gereklidir. Hava işletmesinde bulunan uçakların içinden birinin ordu siciline kaydı zorunlu bir maddedir. Ayrıca belli eğitimli pilotların da işletmede yer alması gerekir. Hava ruhsatına sahip olan bir şirket ruhsatını başka bir şirkete asla devredemez.

Kıyı Emniyeti

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü birçok ruhsat işlemlerini gerçekleştirir. Özellikle binaya gitmeden e devlet sistemi üzerinden halledilebilen kara, deniz ve hava ruhsatı işlemleri için sorumlu kurumdur.

Kıyı Emniyeti İnternet Hizmeti

Kıyı Emniyeti e hizmetler kapsamında Türk boğazları, borç sorgulama işlemleri, donatan acente, abonelik işlemleri, sınav ve ruhsat işlemleri gibi ana başlıklarda birçok hizmeti sunar. Havacılık ile alakalı e hizmetleri şunlardır: hava ruhsatı borcunun sorgulanması, hava bandı ile telsiz haberleşme ruhsatının başvuru işlemi ve takibi, telsiz hava haberleşme ruhsatının sorgulanma işlemi gibi.

Hava ruhsatı borç sorgulama
Hava ruhsatı borç sorgulama

Hava Ruhsatı Borcu Sorgulama

Kıyı Emniyeti borç sorgulama işlemlerinin arasında havacılık da bulunur ve e devlet üzerinden yapılabilir.

  • www.turkiye.gov.tr internet adresi arama motorunda tıklanır.
  • TC kimlik numarasıyla beraber şahsa özel şifreyle sisteme giriş yapılır. Eğer işletme adına bir ruhsat almak için başvuru düşünülürse işletmedeki en çok hisse sahibi olan kişinin başvurması uygun olur. Ya da bu konuda görevli kişinin bilgileriyle.
  • Giriş yaptıktan sonra ana ekranda görünen beyaz renkli sorgu butonuna “hava ruhsatı borç” yazılır ve ilgili alt başlıkların içinden sorgulama olanı seçilir.
  • Borcu sorgulayabilmek için gereken tek bir soru vardır. Bu soru da ruhsat numarasıdır.
  • Ruhsat numarası alanına ilgili numara yazılır. Sorgula kelimesi tıklanır.
  • Borç varsa ödenir. Yoksa öğrenilir.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın