Kıyı Emniyeti Deniz Ruhsatı Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü faaliyetlerinden biri olan deniz ruhsatı işlemleri denizde olan her taşıtı kapsar. Yerli veya yabancı olması fark etmez. Küçük ve büyük her deniz taşıtının almasının zorunlu olduğu bir ruhsattır. Taşıtlar iskeleye bağlı kalsa bile ya da sürekli çalışsa yine de ruhsat elde edilmek zorundadır.

Başvuru

Deniz ruhsatına sahip olmak için öncelikle deniz taşıtına sahip olmak gerekir. On sekiz yaşından büyük olmak ve sağlam olmak da gerekir. Deniz taşıtının sahibi gerçek bir kişi olabileceği gibi tüzel biri de olabilir. Başvuru işlemleri için Kıyı Emniyeti’ne ait binaya gidilebilir ya da e devlet hizmeti kullanılabilir. E devlet hizmetinden faydalanarak başvuru yapmak için gerekli tüm evrakların istenildiği şekilde sisteme yüklenmesi ve bilgilerin yanlışsız sisteme kaydedilmesi gerekir. Kayıt işleminden sonra sonucu öğrenmek için binaya gidilebilir ya da e devlet kullanılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilir. Eksiklik varsa giderilip, başvurulur.

Avantajları

Deniz ruhsatına sahip olan kişilere Kıyı Emniyeti değişik hizmetler sunmaktadır. Bunlar; seyir yardımcılığı, telsiz işletmeciliği, gemi trafiği ve kılavuzluk hizmetleri, tahlisiye hizmeti, deniz hizmeti, uluslararası hizmet çeşitleri, tarihi fener, turizme açılan fenerdir.

Kıyı Emniyeti Hizmetleri

Kıyı Emniyeti e hizmetler konusunda oldukça gelişmiştir. e devlet aracılığı ile denizle ilgili çeşitli işlemler söz konusudur. Bunlar; deniz ruhsatının sorgulanması, deniz ruhsatının borcunun sorgulanması, hava ruhsatının sorgulanması, kara ruhsatının sorgulanması, kılavuzluk sorgulanması, acente bilgilerinin sorgulanması gibi.

Deniz ruhsat borç sorgulama
Deniz ruhsat borç sorgulama

Deniz Ruhsatı Borcunun Sorgulanması

Deniz ruhsat borç sorgulama işlemi için yapılması gerekenler:

  • İnternetten e devlet sistemi sayfasına girilir.
  • TC kimlik numarası ve kişisel şifreyle giriş yapılır.
  • Sayfanın üst kısmındaki “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” yazısının bulunduğu beyaz kısma tıklanarak “deniz ruhsat borç” yazılır ve arama merceği tıklanır.
  • Başlıklarda yer alan Kıyı Emniyeti’nin deniz ruhsatı borcu sorgulama başlığı tıklanır.
  • Açılan sayfada taşıtın ruhsat numarası gerekli alana yazılır.
  • Sorgula yazısı tıklanır.
  • Açılan sayfada görülen bilgilere göre borç olup olmadığı anlaşılır ve borç var ise ödenir.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın