Kentsel Dönüşüm Uygulaması Nasıl Yapılır?


Kentsel dönüşüm uygulaması 6306 sayılı kanun ile belirlenen riskli alan ve riskli alan üzerindeki riskli yapılar için uygulanmaktadır. Deprem kuşağında olan ülkemizde afet riski bulunan alanlardaki yapılaşmalar can ve mal kaybı riski oluşturmaktadırlar.

Kentsel dönüşüm, risk faktörünü ortadan kaldırmasının yanı sıra daha kaliteli yaşam standardı getirmesi ve modern yaşam koşullarını dağlaması bakımından da faydalı bir uygulamadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan ve yönetilen Alo 181 Çevre ve Şehircilik Hattı’ndan 7/24 kentsel dönüşüm kanunu ve kentsel dönüşüm yönetmeliği hakkında bilgi alınabilir, merak edilen sorular sorulabilir.

Kentsel Dönüşüm Kanunu
Kentsel Dönüşüm Kanunu Nedir?

Risk Raporu Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm uygulaması ile binalarını yenilemek isteyenlerin ilk yapacağı işlem risk durumunun tespit edilmesi olacaktır. Hak sahipleri tarafından dönüşüm alanının risk alanı, riskli yapı ve rezerv alanı gibi statüler taşıdığının belgelenmesi yapılmalıdır. Kentsel dönüşüm kanununa uygun olarak lisans verilen firmalar aracılığı ile risk raporları alınabilir.

Kentsel Dönüşümü Kimler Yapabilir?

Riskli ve rezerv alanlarında gerçekleştirilecek dönüşümü kentsel dönüşüm yönetmeliği ve kentsel dönüşüm kanununa uygun faaliyet gösteren müteahhit firmalar yapabilir. Hak sahibi olanların kendi aralarında kararlaştırıp onayladıkları inşaat firmasına verecekleri yetki ile tüm hukuki süreç firma tarafından hak sahipleri adına yürütülür.

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği
Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

Yapı Maliklerinin Hakları

Riskli ve rezerv alanı olarak tespiti yapılan, riskli alan üzerindeki yapılarda yaşayan kişilere kentsel dönüşüm kanunu bir takım haklar vermektedir. Mülkiyetini dönüşüme veren malikle yapılan anlaşma ile dönüşüm sonrasında yapılacak yapıda hak edeceği alan belirlenir ve sözleşme imzalanır. Mülk sahibine dönüşüm inşaatı süresince 18 ay kira yardımı yapılır.

Hak sahipleri e-devlet sistemini kullanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdindeki uygulamaya giriş yapabilir, buradan dönüşümü yapılacak mülklerinin durumu ve malik haklarını takip edebilirler.

Kentsel Dönüşüm Uygulaması e-Devlet
Kentsel Dönüşüm Uygulaması e-Devlet Sayfası

Kentsel Dönüşüm ile Modern Kentler Oluşuyor

Kentsel dönüşüm projeleri, eskimiş kötü görünümlü ve depreme dayanıklı olmayan yapıların yıkılarak; yerlerine daha modern yaşam standartlarını karşılayabilen yapılar inşa etmeyi sağlamaktadır. Kentsel dönüşüm sadece yapıların yenilenmesi ile sınırlı kalmaz, dönüşüm alanında yapı dışında yaşam alanlarının da kurulmasını sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 5 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın