Kayıp/Çalıntı İhbar Sorgulama/İptali Nasıl Yapılır?


Teknolojinin büyük önem kazandığı çağımızda, hemen her işlemimizi kolaylıkla gerçekleştirmemize imkân tanıyan akıllı telefonlar; biz farkında olmadan çalınabilmekte ya da kaybolabilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda, genellikle yaptığımız ilk hamle kaybolan ya da çalındığını düşündüğümüz akıllı telefonu son bulunduğumuz konumlarda aramak veya eş-dosta sormak olur. Fakat bu hamleden önce yapmamız gereken bir hamle daha var ve bu hamle belki de diğer tüm seçeneklerden daha önemli. Peki, bu hamlenin ne olduğunu biliyor musunuz?

Bilmeyenler için hemen söyleyelim; siz telefonunuzu bulunduğunuz son konumda ararken veya eş-dosta sorarken, telefonunuzun satışı çoktan gerçekleşmiş olabilir. Elbette günümüz şartlarında başkasının telefonunu satışa çıkarmak alınan önlemler sayesinde pek kolay olmuyor ancak hala bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmenin mümkün olduğu yerler de bulunuyor. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey, kayıp çalıntı ihbar hattı üzerinden cihazınızın kaybolduğunu ya da çalındığını bildirmek olmalıdır.

Kayıp Çalıntı İhbar Hattı
Kayıp Çalıntı İhbar Hattı

BTK kayıp çalıntı ihbar hattı sayesinde cihazınızın kaybolduğunu ya da çalındığını bildirerek kullanıma kapattırabilir ve yasal olmayan satışının gerçekleştirilmesine engel olabilirsiniz.

BTK Kayıp Çalıntı İhbar
BTK Kayıp Çalıntı İhbar

Üstelik Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sunulan bu hizmeti, e-Devlet üzerinden gerçekleştirmeniz de mümkündür. Peki, e devlet kayıp çalıntı ihbar işlemi nasıl gerçekleştirilir?

E-Devlet Kayıp/Çalıntı İhbar Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle e-Devlet’in resmi sitesi üzerinden giriş yapmalısınız. E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden kayıt oluşturabilirsiniz.
  • e-Devlet sistemin girişinizi yaptıktan sonra arama kutusuna “BTK” yazmalısınız ve çıkan arama sonuçları içerisinde yer alan “Kayıp/Çalıntı İhbar Bildirimi” açılır sekmesini tıklamalısınız.
  • Karşınıza çıkan sayfada, “İhbarda bulunacağım IMEI numaralarına sahip cihazların rızam dışında elimden çıktığını beyan ediyorum.” Kutucuğunu işaretlemeli ve “Devam Et” butonuna tıklamalısınız.
  • Yeni açılan sayfada “İhbarda Bulunan Kişi Bilgileri” ve “Cihaz Bilgileri” adında iki farklı doldurulacak alanla karşılaşacaksınız. Bu alanlara gerekli bilgileri girdikten sonra işleminizi tamamlamış olacaksınız.
  • Yaptığınız ihbarın onaylanması durumunda kayıp ya da çalıntı cihazı kullanan tarafa, cihazın çalıntı olduğuna dair bir açıklama içeren SMS gönderilecek ve cihaz kapatılacaktır.
e-Devlet Kayıp Çalıntı İhbar
e-Devlet Kayıp Çalıntı İhbar Nasıl Yapılır?

Kaybolan/Çalınan Cihazın Bulunması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kayıp ya da çalıntı ihbarı yaptığınız cihazınızı bulmanız durumunda, iptal işlemlerini de yine aynı sayfa üzerinde gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 3 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın