Kayıp/Çalıntı İhbar Bildirimi Nasıl Yapılır?Kayıp ya da çalıntı ihbar işlemleriniz için artık herhangi bir yere gitmenize gerek yok. Bu tip işlemleri e-Devlet aracılığı ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. E devlet kayıp çalıntı ihbar sistemine girebilmeniz için e-devlet şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaparak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu hizmetlerinde yer alan kayıp/çalıntı ihbar bildirimi sekmesinden ihbar işleminizi yapabilirsiniz. İhbar işleminizi gerçekleştirmek için telefonda kullanılan hattın yasal sahibi olmanız ve ihbarda bulunduğunuz cihazın sizin rızanız dışında sizin elinizden çıktığını kabul etmeniz gerekmektedir.

İhbar gerçekleştirildikten ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylandıktan sonra ilgili telefona, telefonun çalıntı olduğuna dair bilgilendirme SMS’i gönderilir ve telefon kapatılır. Hattın kapatılması BTK tarafından yapılmaz. Bu işlemi ihbarı yapan kişinin gerçekleştirmesi gerekmektedir.

e-Devlet Kayıp Çalıntı İhbar
e-Devlet Kayıp Çalıntı İhbar Nasıl Yapılır?

BTK Kayıp Çalıntı İhbar Hattı

Rızanız dışında telefonunuzun elinizden çıkma durumunda Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından açılan ve 7 gün 24 saat hizmet veren kayıp çalıntı ihbar hattını arayabilirsiniz. 0 312 294 94 94 numaralı BTK bünyesindeki ihbar hattının telefonda kullanılan hattın yasal sahibi tarafından aranması ve 15 haneli IMEI numarası, kimlik bilgilerinin, telefonun en son kullanıldığı zamanın bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin abonesi olduğunuz GSM operatörü tarafından onaylanması sonucunda ilgili telefon işleme kapatılmaktadır.

Kayıp Çalıntı İhbar Hattı
Kayıp Çalıntı İhbar Hattı

BTK kayıp çalıntı ihbar hattına bildirilen telefonlara, telefonun kayıp veya çalıntı olduğunu bildiren SMS gönderilir. Kayıp veya çalıntı olması nedeni ile kapatılan telefonların başka bir SIM kart takılarak kullanılmaya devam edilmesi gibi bir olasılık yoktur.

BTK Kayıp Çalıntı İhbar
BTK Kayıp Çalıntı İhbar

IMEI Numarası Öğrenme

Herhangi bir kayıp çalıntı ihbarında bulunmak için ilgili telefonun IMEI numarasının bilinmesi şarttır. Bu tip ihbarların mümkün olduğunca hızlı yapılabilmesi için IMEI numarasının bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Kullandığınız mobil telefonun IMEI numarasını öğrenmek için *#06#’nin tuşlanması yeterlidir.

Cihazı Tekrar Kullanma

Kaybolan ya da çalınan cihazınızın herhangi bir yolla size geri ulaşması durumunda telefonunuzu hangi yolla kapattırdınız ise telefondaki hattın yasal sahibi tarafından aynı yol veya sistem üzerinden telefonunuzu tekrar kullanıma açtırabilirsiniz. Telefonunuzu e-Devlet üzerinden kapattırdı iseniz tekrar e-Devlet üzerinden açtırmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 29 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın