Kapınıza Gelen Devlet Hizmetleri E-Devlet | E-Devlet Türkiye

Kapınıza Gelen Devlet Hizmetleri E-DevletKapınıza Gelen Devlet Hizmetleri E-Devlet

 

E-devlet, vatandaşlara kamu kuruluşuna gitmeden, evde İnternet üzerinden işleri kolayca halletme imkanı sunmakta. Böylece vatandaş yorulmadan devlet etkin bir hizmet vermekte. Sürekli yenilenen ve gelişme sağlayan e-devlet birçok vatandaşa kolaylık sağlamakta. Bu sayede e-devlet bürokrasiyi oldukça azaltmakta.

 

E-devlet Kullanımının Kazançları :

 

Bir çok insan için zaman oldukça kıymetli. Günümüzde bir koşuşturma içinde olanların kaybedecek zamanları neredeyse yok. Diğer bir yanda ekonomik faktör denebilir. Bu da insanların kıymet vermek durumunda olduğu bir unsur. Evde ve iş yerinde rahatlıkla kullanılabilen e-devlet, hem zamandan hem de paradan tasarrufu sağlar. Güvenli bir şekilde işler hallolur.

 

E-devlet Kullanımı:

 

E-devlet kullanımı oldukça kolay. İster bilgisayar üzerinden ister mobil uygulama üzerinden sisteme giriş yapılabilir. Sisteme giriş yapabilmek için bir şifre alınması gerekmekte. Bu şifreyi edinebilmek için bizzat PTT şubelerine başvurmanız gerekir. TC kimlik kartı, ehliyet ya da evlilik cüzdanı ile gidip e-devlet şifresi alınabilir.

 

Şifre alımı sonrası sisteme giriş yapmak çok kolay. E-devlet İnternet sitesine girdikten sonra TC kimlik numarası ve alınan şifre girilerek sisteme giriş yapılır. Bunun dışında e-imza ve mobil imza seçenekleri ile de sisteme giriş yapılabilmekte. İnternet bankacılığı ile giriş yöntemi de kullanılabilir. Bunun için mobil bankacılık girişiniz ile aynı yöntemi kullanarak giriş yapılmakta. Şifre unutulması durumunda diğer yöntemler kullanılabilir.

 

E-devlet’in Sunduğu Hizmetleri:

 

Nüfus cüzdanı örneği alınabilir.

 

Adli sicil kaydı sorgulanabilir.

 

Sosyal yardım bilgilerine bakılabilir.

 

CİMER başvurusu yapılabilir.

 

Kişisel aracın ceza durumu sorgulanabilir.

 

Kişisel poliçeler görüntülenebilir.

 

MEB sınav yerlerine ve sınav sonuçlarına bakılabilir.

 

HGS hesabı kontrol edilebilir.

 

Askerlik celp dönemlerine erişilebilir.

 

Hizmet dökümlerine ulaşılabilir

 

IMEI sorgulaması yapılabilir. Cep telefonu eşleştirmesi yapılabilir.

 

İkametgah belgesi çıkartılabilir.

 

Bu ve daha bir çok hizmete erişim olanağı sağlanabilir. Yapılması istenen şeye ulaşmak da oldukça kolay. Sisteme giriş sağlanır. Sonrasında e-devlet sistemi arama bölümüne tıklanır ve istenilen hizmet yazılır ve aranır. Çıkan sonuca tıklanarak istenilen işlem kolayca ve sorunsuz bir şekilde halledilebilir. Bunun yanında e-devlet rehberi sistemi ile öğrenilmek istenen yada merak edilen diğer şeylere bakılabilir. E-devlet rehberi büyük bir yol gösterici olabilir.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kapınıza Gelen Devlet Hizmetleri E-Devlet (1 Yorum)