Kamu Sertifikasyon Merkezi Nedir?


Kamu sertifikasyon merkezi 2005 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından 5070 sayılı elektronik imza kanununa uygun olarak Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulmuştur.

Türkiye’nin teknolojik alt yapısını hazırlayan ve siber güvenlik alanında uzmanlaşmış olan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) çağın gerekliliği olan e-imza teknolojisinin de hizmete sunulması ve yürütülmesi için kamu sertifikasyon merkezini kurmuş ve görevlendirmiştir.

Kamu Sertifikasyon Merkezi
Kamu Sertifikasyon Merkezi

Bilgi güvenliğinin önem arz ettiği zamanımızda teknolojik hizmetler için kurulan elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan kamu sertifikasyon merkezi, e-imza altyapı kütüphanesi, elektronik sertifika üretim ve yönetimi, elektronik imza oluşturma ve e-imza konusunda danışmanlık gibi hizmetleri sunmaktadır.

E-İmza Nedir?

Gelişen ve ilerleyen teknoloji ile hayatın birçok alanında işlem kolaylığının ve zamandan tasarrufun önemi artmıştır. Kişi ve kurumların resmi ve özel yazışmalarında, haberleşmelerinde kullanılan kağıt hem fiziki bir alan kaplamakta hem de hazırlanma aşamasında büyük zaman kayıplarına neden olmaktaydı. E imza ile kişi ve kurumlar yazışmalarını çok daha hızlı ve güvenilir şekilde yerine getirmektedir. İnternet alışverişi ve bankacılık işlemleri teknolojik gelişme ve e-imza gelişimine verilecek örneklerdendir.

E-İmza Nedir?
E-İmza Nedir?

Kağıt üzerine atılan imza ile aynı özellikleri taşıyan e-imza elektronik ortamlardaki haberleşme güvenirliğinin vazgeçilmezidir. Elektronik bir veriye eklenen e-imza dokümanın kime ait olduğunu ve kim tarafından imzalandığını ispatlamaktadır.

Elektronik İmza Oluşturma

Elektronik imza verisi yani e-imza kişiye özel olarak oluşturulur. Nitelikli elektronik sertifika ile oluşturulan açık anahtar ve özel anahtar ile kimlik ve veri güvenliği sağlanır. Sadece kullanıcı için üretilen özel anahtar akıllı kart içerisinde teslim edilir.

Elektronik İmza Oluşturma
Elektronik İmza Oluşturma

Özel anahtar kullanılarak imzalama programı yardımı ile elektronik dokümanda kullanılacak imzalama verisi oluşturulur ve elektronik belgeler e-imza ile imzalanmış olur. Kullanıcı için üretilen açık anahtar ise elektronik dokümandaki imzalama verisinin imzayı atan kişi olup olmadığını kontrol eder.

Elektronik imza oluşturma aracı olarak sim kart ve USB bellek kullanılmaktadır.

Kamu sertifikasyon merkezine ulaşmak ve işlem yapabilmek için e-Devlet uygulaması ve Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin resmi internet adresi kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 5 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın