Kamu İhale Kurumu Sözleşme Devri Sorgulama | E-Devlet Türkiye

Kamu İhale Kurumu Sözleşme Devri SorgulamaKamu İhale Kurumu tarafından sözleşme devrinin şartları açık bir şekilde aktarılmıştır. Buna göre Borçlar Kanunu içerisinde açıkça düzenlendiği gibi irade serbestiyeti olarak karşılıklı anlaşmaya dayanan tamamen özel hukuk konusuna giren bir durum olarak görülmektedir. Öte yandan sözleşme işleminde taraflardan birisinin kesinlikle zarara uğramaması son derece önem teşkil eden konulardan birisi olarak kabul edildiği için her yönüyle önemli bir durumu yansıtmaktadır. Öte yandan 4735 sayılı Kanun hükmüne dayanarak yer verilecek olunursa sözleşme devri sorgulama hizmetlerinin büyük bir ivedilikle yer verilen konular arasında geldiği önemli bir niteliktir.

Sözleşmenin Devrinde Aranan Şartlar

  • Yazılı olarak ihale usulü ile devredilmesi söz konusudur.
  • Sözleşmenin devredildiği tarihten itibaren üç yıl içerisinde yeni bir sözleşme devredilemez.
  • İzinsiz devredilen sözleşmeler feshedilir. İşte bu özellikleri yönünden yer verilecek olunduğu zaman her yönüyle sözleşmenin devri işleminde birtakım kriterler yer aldığı açık bir şekilde ortada durmaktadır.

Sözleşmenin Devri Hukuki Sonuçları

Sözleşmenin gerçek veya tüzel kişilikler arasında devredilmesi işlemi tamamen Borçlar Kanunu içerisinde yer verilen bir konudur. 3 yıl içerisinde birden fazla sözleşmenin devri kesinlikle mümkün olmamakta ve izinsiz bir şekilde gerçekleştirilen bütün bu işlemlerin de sözleşmenin devri şartları olarak anında feshi söz konusu olmaktadır. Ortada duran tüm bu nitelikler açısından değerlendirildiği zaman her yönüyle karşımızdaki yerini korumaya devam ettiği gerçekten de dikkat çeken niteliklerden bir diğeri olarak her anlamda önemli bir durumu yansıtmaktadır.

Kamu İhale Kurumu E-Devlet

E-devlet hizmetleri üzerinden Kamu İhale Kurumu (KİK) tüm işlemlerine yönelik olarak birçok yasal hizmetler ortaya konulmaktadır. Ortada duran bu nitelik esas alındığı zaman her yönüyle e-devlet olarak birçok hizmetlerin sözleşmenin devri e devlet üzerinden anında gerçekleştirilmesi karşımıza çıkan nitelik olarak önem teşkil etmektedir. Üstelik yer verilen bütün bu yaklaşımlar dahilinde değerlendirildiği zaman tamamen eşsiz nitelikleri içermesi yönüyle gerçekten de profesyonel bir şekilde tüm olanaklar dairesinde işlemlerin meydana getirilmesi her yönden mümkün hale gelen bir özelliği ortaya koyması açısından önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın