Kamu Görevlisi Sigortalının Tıpta Uzmanlık Öğreniminde Geçen Süreleri Borçlanma Başvurusu ve TakibiSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Hizmet Borçlanma İşlemlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında 5510 sayılı kanuna dayanarak sigortalı kamu görevlisinin borçlanma süreci ve tıpta uzmanlık sürecinde geçen sürecin her yönden otomatik olarak hesap edilmesi e-devlet üzerinden gerçekleşmektedir. Ortada duran bu özellikler neticesinde yer verildiği zaman her yönden kaliteden taviz vermeksizin bütün işlemlerin süratle yürütülmesi önemli bir yaklaşım tarzı olarak gerçekten de kendini gösteren en temel özelliklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

5510 Sayılı Kanun 

Hizmet Borçlanma İşlemlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik uyarınca tüm resmi işlemlerin ivedilikle yürütülmesi ve 5510 sgk borçlanma sürecine yönelik olarak bütün hesaplama işlemleri ve sorgulamanın yapılması mümkün hale gelmektedir.

Kamu görevlileri arasında sigortalı olmaksızın yurt içi veya yurt dışında tıpta uzmanlık öğrenimi için geçirdikleri süre bulunan personeller, sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanlar bu durumdan faydalanmaktadır.

Prim Tutarının Hesaplanması

5510 sayılı ilgili mevzuata yönelik olarak kamu görevlisi sigortalı sgk borç hesaplama işlemine yönelik olarak prim tutarının günlük kazancı üzerinden %32 oranında hesaplama işlemi bulunmaktadır. İşte tüm bu hesaplama işlemlerinin e-devlet üzerinden de hızlı ve de güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi de her yönden mümkün olan nitelikler arasındaki yerini korumaya devam eder.

E-Devlet Şifremi Unuttum

E-devlet şifresini unutanların yeniden PTT şubesine gitmesine gerek olmaksızın sistemde kayıtlı cep telefonu numarasına gönderilecek şifre yenileme işleminin ardından e devlet sgk işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesi gerçekleşmiş olacaktır. Ortada duran tüm bu nitelikler esas alındığı zaman her yönden karşımıza çıkan hususiyet olarak kendini göstermeye devam ederek son derece önemli bir nitelik olmaya devam ettiğini dikkate almak gerekmektedir. Elbette tüm bu özellikleri neticesinde her anlamda tamamen tüm resmi işlemlere yönelik olarak e-devlet şifresine yönelik olarak karşımıza çıkmaya devam ettiğini dikkate almamız gerekmektedir. Bu da önem teşkil eden nitelik olarak her anlamda önemli bir hizmet olarak ifade edilecek hususlar arasında gelmeyi sürdürür.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın